Riječ urednika /
GEOGRAFSKE KOORDINATE NIKŠIĆA SU U NASLOVU, ZA SVE ONE KOJI NIJESU ZNALI. VELIKA ČESTITKA STRUKOVNOJ KOMORI ARHITEKATA I SACG NA ORGANIZACIJI PRVOG KONGRESA ARHITEKATA U CRNOJ GORI! TO JE IZVANREDNA INICIJATIVA KOJA ĆE SIGURNO DOPRINIJETI RAZVOJU ARHITEKTONSKE STRUKE I STVARANJU VEZA MEĐU ARHITEKTIMA ŠIROM ZEMLJE. ONO O ČEMU SE TREBA RAZMISLITI JE LOKACIJA OVAKVIH DOGAĐAJA, MALO JE MOJ NIKŠIĆ ZABORAVLJEN I TO MORAM NAGLASITI NEPRAVEDNO. IPAK JE U PITANJU NAJVEĆA OPŠTINA U CRNOJ GORI. RIJETKO SE KOJI GRAD MOŽE POHVALITI TAKVOM URBANISTIČKOM ŠEMOM I POTENCIJALOM KOJI NA SREĆU ILI NESREĆU JOŠ UVIJEK NIJE ISKORIŠĆEN.
Iako čeka na svoje vrijeme, ima sreću da posjeduje divne neiskorišćene prostore koji kriju ogroman potencijal, nešto što veliki i popularni gradovi u Crnoj Gori ne mogu sebi priuštiti.
Urbani džepovi u gradovima poput Nikšića predstavljaju dragocjenu i inspirativnu dodatnu vrijednost za lokalnu zajednicu. Ovi prostori, koji su možda manji u veličini, mogu postati prava oaza kreativnosti i mjesta koja doprinose kulturnom i socijalnom životu grada.
Očuvani i preoblikovani, mogu postati mjesta za umjetnost, kulturne događaje, društvena okupljanja, mjesta za razmenu ideja i stvaranje nove energije. Oni imaju moć da povežu ljude, inspirišu lokalno stanovništvo i podstaknu ekonomski razvoj.
Nikšić ima priliku da iskoristi svoje neiskorišćene prostore i da ih transformiše u živopisna mjesta koja su jedinstvena za ovaj grad. Kroz podršku lokalnih vlasti, aktivno učešće građana i saradnju s umjetnicima i preduzetnicima, ove skrivene oaze mogu postati središta inovacija, kreativnosti i pozitivnih promena.
Jedan od takvih „blaga“ je šetalište Alekse Backovića, koje ima privilegiju da se prostire kroz užu zonu grada, sa mnogim stambenim zgradama i obrazovnim institucijama, kao što su osnovna škola, muzička škola i nikšićka gimnazija. Ova lokacija čini šetalište središnjim mjestom za stanovnike grada, pružajući im priliku da se rekreiraju, šetaju i druže.
ZBOG OVE TEME KOJU SMO MI NIKŠIĆANI U POVRATKU SA KONGRESA IZMEĐU SEBE POKRENULI OVAJ BROJ POSVEĆUJEMO TEMI URBANIH DŽEPOVA I NJIHOVOM ZNAČAJU ZA GRAD. SLIČNAN PROJEKAT JE SPROVEDEN U PODGORICI PRETHODNIH GODINA POD NAZIVOM „MIKRO 020“, A JA SE NADAM DA ĆEMO NEŠTO SLIČNO REALIZOVATI I U NIKŠIĆU. VRIJEME JE I DA NIKŠIĆ DOBIJE BAR DIO PAŽNJE KOJI SA PRAVOM ZASLUŽUJE.
Uređenjem šetališta ne samo da bi doprinijeli fizičkom izgledu grada, već bi to imalo pozitivan uticaj na život i zajednicu u cjelini. Kvalitetno uređeno šetalište će podstaći stanovnike da više vremena provode napolju, promovisati zdrav način života i socijalnu interakciju među građanima.
Zbog ove teme koju smo mi Nikšićani u povratku sa kongresa između sebe pokrenuli ovaj broj posvećujemo temi urbanih džepova i njihovom značaju za grad. Sličnan projekat je sproveden u Podgorici prethodnih godina pod nazivom „Mikro 020“, a ja se nadam da ćemo nešto slično realizovati i u Nikšiću. Vrijeme je i da Nikšić dobije bar dio pažnje koji sa pravom zaslužuje.
Crna Gora je otvorila svoj paviljon na XVIII Bijenalu arhitekture u Veneciji 20. maja do 26. novembra 2023. godine, na čelu sa komesarom crnogorske postavke Vladanom Stevovićem i kustosom crnogorske postavke Zoranom Lazovićem. Iskoristila sam priliku da sa kustosom naše postavke porazgovaram o tome kako su tekle pripreme, kakvi su utisci sa Bijenala kao i šta su planovi za izložbu u budućnosti. Za one koji nijesu u prilici da posjete Bijenale uživo ovo će biti sjajan način da se upoznaju sa konceptom.
Pored toda Ema Alihodžić Jašarić nam je prenijela svoje utiske sa Bijenala i šta je ono što je privuklo njenu pažnju.
Ispred vas je izuzetno sadržajan broj sa dosta novih tema koje se nadam da ćete čitati sa uživanjem. Želim vam lijep odmor i pune baterije u Septembru kada se ponovo čitamo.
Ukoliko vam je preko glave gužve po primorju rado ćemo vas ugostiti na „Nikšićkom moru“. Nadam se se će nam se ova “sreća u nesreći” u potpunosti ostvari, pa neiskorišćeni prostori u Nikšiću postanu mjesta koja inspirišu, povezuju i oživljavaju lokalnu zajednicu.