U savremenom svijetu ,,vladari “ i savremeni poslovni čovjek, bez obzira na rasu i vjeru, imaju obaveznu uniformu: odijelo i kravatu.
Ovo je jedna od stvari koja je drugačija u odnosu na davnu prošlost, kao jedna od posljedica globalizacije. Odijelo i kravata u svijetu su prisutni do te mjere da se mogu smjestiti uz dužno poštovanje prema Vorholu, pored Koka Kole i Kembel supe.
Kad ugledate čovjeka u odijelu i kravati - to je poziv na povjerenje, a taj poziv u većini slučajeva je lažan. Portret čovjeka biva zamagljen. Prije 10 godina uradila sam rad na osnovu tog doživljaja. Izmjestila sam portret u dijelu torzoa.
Na tom portretu ne postoje oči, osim ako kravata može biti ogledalo duše. Moj ulazak u galeriju sa radom Vladari (digitalna fotografija, diptih) je samonicijativan. Sama uloga posjetioca se transformiše u angažovano iskustvo gdje dalje reagujem kao umjetnica. Intervencija na postojeću izložbu etnografskih eksponata je dopunila rad ,,Vladari”.
U kontekstu preispitivanja tradicije, portreti vladara postaju dio nove tradicije. Šta je ostalo i zadržalo se od iskonske tradicije? Dje je nestala savremenost koja pripada tradiciji? Umjetnička intervencija na dio izložbene postavke u Crnogorskoj galeriji umjetnosti ,,Miodrag Dado Djuric” traje 15 minuta preispitujući kontinuitet trajanja vladavine vladara od nekoliko decenija u odnosu na trajanje Cetinjskog bijenala od nekoliko godina.
Rad pod nazivom MALO CETINJSKO BIIJENALE se sastoji od niza intervencija u javnom prostoru Cetinja. Predstavlja omaž za Cetinjski bijenale i evociranje uspomena na jednu od najvažnijih manifestacija umjetnosti kod nas.
„Preko Cetinjskog bijenala Crna Gora je i u godinama najveće izolacije imala kontakt sa svijetom” - Princ Nikola Petrović Njegoš.
autor radova i teksta: Milena Živković