Studio Synthesis predstavlja novi projekat /
Porodična vila vila “M”
- • Površina objekta: cc 550m2
- • Spratnost: Po+P+1
- • Površina uređenog partera: cc 450m2
LOKACIJA: Lokacija vile koja je u završnoj fazi izgradnje nalazi se u Podgorici, i obuhvata površinu od 653m2. Novoplanirana vila je smještena u okviru građevinskih linija, i to: 4m od uličnog fronta i po 2m prema susjedima.
Pješački i kolski pristup objektu u nivou prizemlja predviđen je sa postojeće saobraćajnice, sa jugoistoka. U okviru parcele na samom ulazu u garažu postoji prostor za dva parking mjesta.
KONCEPT: Postignuta fizička struktura proizašla dijelom iz želje Investitora da objekat bude jasna forma koja će opredijeliti prilazno (javno) i unutrašnje (privatno) dvorište I da se pri tome vila tretira kao skrovište, utočište, okrenuta potrebama budućih korisnika.
U vrlo uskom uličnom frontu, gdje izgrađene strukture ne posjeduju visoku estetsku vrijednost, projektant se opredijelio za monolitnu strukturu objekta, koja posredovnjem okolnog uređenog pejzaža, stvara jednu integralnu arhitekturu.
Monolitna forma objekta je proistekla je iz slojevitih potreba Investitora, čije su želje neposredno uticale na fizičku strukturu objekta. Naime, tražila se jedna konherentnost funkcija u kvadratnoj osnovi sa centralnim stepeništem kao glavnom arterijom, oko kojeg se odvijaju sve funkcije. U tom smislu centralni kružni stepenišni postament daje dinamiku nasuprot arhitekturi svedenih linija i dizajna.
Dr Sonja Radović Jelovac I Principal architect I Doctor Europaeus Studio Syntehesis Montenegro I Founder Scientific Institute PANARCHU 11 / President
Foto: Vladimir Popović
FUNKCIJA: Vila funkcioniše kao jedinstvena cjelina, podijeljena na vise funkcionalnih zona. Projektnim zadatkom je bilo definisano da većina dnevnih aktivnosti funkcionišu u prizemlju objekta. Naročito je naglašena veza prizemlje – parter, koje u pojedinim zonama postaje integralna. Kako funkcionalna organizacija prizemlja, omogućava interakciju sa neposrednim prirodnim okruženjem, cjelokupnim projektom je obezbijeđen komfor za porodicu i prijatalje.
Vrsta objekta:
Porodična vila, Opština Podgorica
Vodeći projektant:
Dr Sonja Radović Jelovac, dipl. ing. arh.
Arhitektonski studio:
STUDIO SYNTHESIS
architecture&design
www.studiosynthesis.me
Odgovorni projektant:
Msc. Milena Obradović, dipl. ing. arh.
Pejzažna arhitektura:
Marko Jović, pejz.arh.
Saradnici:
Matija Vujisić, spec. sci. arh.
Msc. Milica Nikolić, dipl. ing. arh.
Tekst: Msc. Milena Obradović, dipl. ing. arh.
Da se ne bi narušio front ulazne fasade, garaža je postavljena u podrumu, do koje se stiže auto liftom.
Podrum, osim za garažiranje vozila, sadrži tehničke prostorije koje opslužuju vilu. Iz podruma se pomoćim stepeništem stiže do prizemlja. Zonu u prizemlju čini “bogati” dnevni boravak sa pripadajućom kamin salom, velikom trpezarijom i na kraju niza, kuhinjom. Tu su i pomoćni prostori u vidu wc-a, garderobera... Ovaj nivo povezan je centralnim stepeništem sa spavaćim zonama na spratu.
Na spratu se nalazi master soba sa pripadajućim kupatilom, garderoberom i terasom, a ostale prostorije čine četiri dječje komforne sobe sa zajedničkim kupatilom. Produžetak vertikalne komunikacije vodi do dnevne zone za djecu, koja je osmišljena u vidu „lounge“ prostora sa mogućnošću za sjedenje i odmor. Ovaj prostor ima izlaz na terasu, i obiljem dnevnog svjetla. Sa ove etaže stepeništem se izlazi na ravni zeleni krov, koji služi kao krovna teasa.
PARTERNO UREĐENJE: Posebna pažnja posvećena je arhitektonskom oblikovanju svih sadržaja kako bi se objekat uklopio u skladnu cjelinu. Uklopljenost u ambijent, postignuta pažljivim tretiranjem parternog uređenja.
Svedeni, savremen izgled i jednostavnost forme postignuta je uz pomoć punih i zastakljenih površina, postavljenih u kontekstu funkcije objekta, kao i pažljivo odabranom materijalizacijom – opekom u boji terakote.
Dvorište je osmišljeno kao prednje - pristupno, zona dobrodošlice i kao unutrašnje - intimna zona. Ove dvije zone korespondiraju preko slobodnostojećeg zavojitog zida, koji je postavljen u prvi plan u odnosu na objekat i predstavlja liniju kontakta privatnog i javnog.
Prilikom rješavanja parternog uređenja upotrebljen je kamen na pješačkim stazama, dok su ostale
slobodne površine predviđene kao zelene površine sa parternim zelenilom. Oblik, boja, i tekstura odabranih drvenastih i žbunastih vrsta kao i perena predstavljaju kompozicioni element koji ublažava ortogonalne linije građevinske parcele, sjedinjuje zonu zelenila i formira identitet prostora.
Odabir sadnog materijala je prilagođen mediteranskim klimatskim uslovima i za parterno rješenje predviđene su četinarska i lišćarska stabla, žbunaste vrste, akcentne biljke, puzavice, perene i pokrivači tla. Za potrebe pejzažnog uređenja terasa i ozelenjavanje krova predviđene su saksijske biljne vrste i sukulenti.
MATERIJALIZACIJA: Svedeni, savremen izgled i jednostavnost forme postignuta je uz pomoć punih i zastakljenih površina, postavljenih u kontekstu funkcije objekta, kao i pažljivo odabranom materijalizacijom – opekom u boji terakote. Opeka pruža velike mogućnosti kombinovanja tonova i toplih nijansi, a kao iznova aktuelni material podsjeća na monumentalnost, trajnost…
Blizina izgrađenih okolnih struktura uticala je i na otvore na fasadi, koji su projektovani na način da se obezbijedi intima budućih korisnika, a da se dobije dovoljna količina dnevnog svjetla.
U tom smislu iskorištena je oblikovnost opeke, koja je postavljena u odgovarajući slog, i u vidu svojevrsne čipke prepuštena preko terasa i staklenih površina. Ovaj “prozirni” slog preliva se u puni slog opeke, pri čemu je ujedno omogućena zaštita od sunca, kao i igru svjela u enterijeru.