Riječ urednika/
PRIJE DVIJE GODINE SAM NA SLIČAN NAČIN ZAPOČELA UVOD U NOVI BROJ I NE MOGU REĆI DA MI JE MILO ŠTO MORAM DA SE PONOVIM. S DRUGE STRANE NIJE MI TEŠKO DA ISTU PRIČU PONAVLJAM IZ BROJA U BROJ JER VJERUJEM DA PUNO GOVORI I DA JE JAKO VAŽNA.
„POSTOJI JEDNA ANEGDOTA, VRLO POUČNA ZA SADAŠNJE PRILIKE. KAD JE HITLER KRENUO NA BRITANIJU, KAD SU „MJESERŠMITI”, „ŠTUKE”, „FAU 1” I „FAU 2” POČELI DANIMA DA TUKU LONDON, PREMIJER VINSTON ČERČIL JE OKUPIO MINISTRE DA VIDE ŠTA DA RADE I KAKO DA SE BRANE. POSTAVILO SE PITANJE: KAKO OBEZBIJEDITI SREDSTVA ZA ODBRANU ZEMLJE, ODAKLE UZETI? JEDAN MINISTAR JE PREDLOŽIO DA SE FUNTE NAMIJENJENE KULTURI PREBACE U RATNI BUDŽET. „A ŠTA ĆEMO, ONDA, DA BRANIMO?”, PITANJEM JE REAGOVAO PREMIJER.
Vjerujem da je ovo baš jedno takvo “ratno” vrijeme u kojem nam kultura najviše treba i bez koje ne bismo bili ništa. Kultura znači književnost, umjetnost uopšte, graditeljstvo, arhitektura, običaji, jezik, pismo – u širokom smislu te riječi je – identitet.
Kultura predstavlja cjelokupno društveno nasljeđe neke grupe ljudi. Tako da bez kulture možemo preživjeti, ali ne možemo živjeti.“
Za arhitekte se kaže da su inženjeri i umjetnici pa se osjećam i prozvanom da podržim (u jednu ruku) kolege, koje se trenutno bore za bolji status u društvu a istovremeno i bolje i kulturnije društvo.
Kultura je prvo mjesto gdje se ogledaju država i društvo, a kod nas je potpuno marginalizovana. Zato nam, umjesto kulture, cvjeta primitivizam.
- Izvor fotografije: Portal libertaspress.me , Foto: Kristina Radović/ RTCG
Bliži nam se i 1. maj Praznik rada, koji cijeli svijet proslavlja, podsjeća da istorija praznika počinje 1886. godine, kada je 1. maja stotine hiljada američkih radnika izašlo na ulice, tražeći bolje uslove rada i uvođenje osmočasovnog radnog vremena sa sloganom „tri osmice“ - 8 sati rada, 8 sati rekreacije i kulturnog uzdizanja i 8 sati odmora i sna. Kada je to zaživjelo u praksi, država je vodila računa o tome kako da se osmisli i ispuni tih osam sati kulturnog uzdizanja. Danas, da biste preživljeli, morate da radite po nekoliko poslova i po 16 sati dnevno. Dakle, nema vremena za kulturno uzdizanje, pa otuda nema ni obaveze države da o tome vodi računa.
Ipak nadam se da ćemo biti sve bliži ovom savršenom rasporedu radnih sati.
BLIŽI NAM SE I 1. MAJ PRAZNIK RADA, KOJI CIJELI SVIJET PROSLAVLJA, PODSJEĆA DA ISTORIJA PRAZNIKA POČINJE 1886. GODINE, KADA JE 1. MAJA STOTINE HILJADA AMERIČKIH RADNIKA IZAŠLO NA ULICE, TRAŽEĆI BOLJE USLOVE RADA I UVOĐENJE OSMOČASOVNOG RADNOG VREMENA SA SLOGANOM „TRI OSMICE“ - 8 SATI RADA, 8 SATI REKREACIJE I KULTURNOG UZDIZANJA I 8 SATI ODMORA I SNA. KADA JE TO ZAŽIVJELO U PRAKSI, DRŽAVA JE VODILA RAČUNA O TOME KAKO DA SE OSMISLI I ISPUNI TIH OSAM SATI KULTURNOG UZDIZANJA. DANAS, DA BISTE PREŽIVLJELI, MORATE DA RADITE PO NEKOLIKO POSLOVA I PO 16 SATI DNEVNO. DAKLE, NEMA VREMENA ZA KULTURNO UZDIZANJE, PA OTUDA NEMA NI OBAVEZE DRŽAVE DA O TOME VODI RAČUNA.
IPAK NADAM SE DA ĆEMO BITI SVE BLIŽI OVOM SAVRŠENOM RASPOREDU RADNIH SATI.
- Izvor fotografije: Portal Vijesti, Foto: Boris Pejović
U ovom broju sam razgovarala sa jednom sjajnom i uspiješnom ženom koja je na sreću ili na žalost odavno napuštila naš rodni grad i svoje srednjoškolsko i profesionalno obrazovanje stekla u Americi. Sunčica Milošević je magistar arhitekture a svoju magistarsku i doktorsku tezu posvetila je arhitekturi sa naših prostora. Trenutno je posvećena doktorskim studijama u planiranju metropola, političkih zakona i dizajna (MetropolitanPlanning, Policy and Design), na Fakultetu Arhitekture i Urbanizma (College of Architecture and Planning), Univerziteta Juta (University of Utah), gdje je takođe istraživački asistent i predaje svjetsku istoriju arhitekture i dizajn javnog interesa. Cilj njene disertacije je da predloži okvire kroz koje bilo koja postojeća građevina može biti analizirana za energetski-efikasno obnavljanje, ne samo one koje su istorijski značajne.
Ema nam je u ovom broju pisala o paradoksu elitnog stanovanja u blizini tržnih centara, kao i o problemu koji robne kuće danas predstavljaju u gotovo svim gradovima u kojima su izgrađene 50-ih godina.
Za temu ovog broja pripremili smo par objekata vezanih za modni dizajn. Arhitektura i modni dizajn mogu izgledati kao dva različita polja, ali dijele bogatu istoriju saradnje i inspiracije. Od kultnih zgrada koje su dizajnirali renomirani arhitekti do vodećih prodavnica koje su dizajnirale vrhunske modne kuće, ukrštanje arhitekture i mode rezultiralo je nekim od vizuelno najzapanjujućih i kulturno najznačajnijih prostora na svijetu. U poslednje vrijeme veliki brendovi daju povjerenje arhitektama da njihove objekte pretvore u prava umjetnička djela.
Izvor fotografije: Portal Vijesti, Foto: Boris Pejović
Proljeće je počelo a to za mene znači samoj jedno – sređivanje terase i uživanje na njoj. Pripremila sam vam par prijedloga kako da svoju terasu pretvorite u pravi raj bez velikih ulaganja i investicija. Alisa se za ovaj broj odlučila za savjete o uređenju malih stanova, koji su nažalost sve veća pojava. Bez obzira na kvadraturu ako prostor isplanirate kvalitetno možete imati udoban i praktičan prostor za stanovanje.
Završiću ovaj uvod sa jednim od natpisa sa protesta koji su umjetnici organizovali – „Bez kulture zemlja je samo teritorija a ljudi samo ljušture“.