REGION: KUĆA RI / A2ARHITEKTURA / SRBIJA
KUĆA RI PREDSTAVLJA JEDINSTVENI SPOJ MODERNE ARHITEKTURE I TRADICIONALNIH MATERIJALA, OSMIŠLJENA U DUHU OČUVANJA PRIRODNIH RESURSA I PEJZAŽA ZLATIBORSKOG OKRUGA. PROJEKTOVANJE OBJEKTA ZAPOČELO JE INICIJALNIM ZAHTJEVOM KLIJENTA ZA LAKOMONTAŽNI DRVENI OBJEKAT, KOJI BI BIO PRETHODNO FABRIKOVAN I SPREMAN ZA MONTAŽU ČIM SE IZVRŠI PRIPREMA ARMIRANO-BETONSKOG FUNDAMENTA.
Kuća RI je konceptualizovana kao lakomontažni drveni objekat (LKV) koji je prethodno fabrikovan i spreman za montažu. Glavna inicijativa za ovakav pristup proizašla je iz potrebe da se maksimalno iskoristi prirodna konfiguracija terena i da se uz minimalne intervencije na terenu postigne optimalna orijentacija i funkcionalnost stambenog prostora.
KUĆA RI PREDSTAVLJA VRHUNAC ODRŽIVE ARHITEKTURE, SPAJAJUĆI MODERNI DIZAJN S TRADICIONALNIM MATERIJALIMA U HARMONIJI S OKOLNIM PRIRODNIM PEJZAŽEM. PROJEKTOM JE POSTIGNUTA OPTIMALNA INTEGRACIJA OBJEKTA U LOKALNI EKOSISTEM UZ MINIMALNE INTERVENCIJE NA TERENU, ČIME JE KUĆA RI POSTALA PRIMJER EKOLOŠKE GRADNJE I ESTETSKE PRILAGODLJIVOSTI.
Fokus projekta je bio na maksimalnom korišćenju prirodnih karakteristika parcele te na smanjenju invazivnosti gradnje. Uzimajući u obzir izohipse i prostorna ograničenja parcele, prvobitno je bilo predviđeno postavljanje objekta u pravcu istok-zapad. Međutim, odlučeno je da se izvede rotacija za 90°, postavljajući kuću u pravcu jug-sjever, što je omogućilo bolje iskorištavanje prirodnog svjetla i pogleda, a takođe i efikasniju zaštitu od vjetrova. Ova promjena nije samo poboljšala prirodnu osvjetljenost i ventilaciju unutar objekta, već je i omogućila bolje pozicioniranje u odnosu na pristupni put, što je rezultiralo stvaranjem natkrivenog ulaza i parking prostora direktno ispod kuće.
Naziv projekta: Kuća RI – stambeni objekat za povremeni boravak
Lokacija: Zlatiborski okrug, Srbija
Autorski tim: a2arhitektura –
dr Dijana Adžemović-Anđelković, dia;
dr Vladimir Anđelković, dia
Saradnici: Isidora Babović, mia; Jelena Bošnjak, mia; Jelena Grozdanić, mia; Minja Mladenović, mia
Spratnost: Su+P+1
Ukupna BGRP: 225 m²
Godina realizacije: 2022/2023.
Klijent: privatni
Fotografija: Relja Ivanić
Strategija postavljanja kuće dovela je do formiranja funkcionalnijeg prostora, s natkrivenim ulazom koji je direktno povezan s parkiralištem ispod kuće, omogućavajući pristup bez uticaja vremenskih nepogoda. Južna fasada objekta dizajnirana je da se oslanja na prirodnu stijenu prisutnu na lokaciji, dodajući objektu estetski i strukturalni karakter. Sjeverna strana kuće, zamišljena kao zatvoreni blok, uključuje vertikalne komunikacije i prateće sadržaje, poput spavaćih i radnih prostora. Prostor je koncipiran tako da spavaće sobe na spratu imaju direktnu vizuelnu i fizičku povezanost s krovnom terasom koja nudi spektakularne poglede na okolne borove šume. Zanimljiv detalj su pomične drvene škure koje omogućavaju preciznu regulaciju privatnosti i izolacije, kao i integraciju kuće u okolnu šumovitu prirodu.
OVAJ PROJEKT NE SAMO DA NAGLAŠAVA OČUVANJE PRIRODNIH RESURSA KROZ ODRŽIVE GRAĐEVINSKE PRAKSE, VEĆ I PROMOVIŠE ŽIVOT U SKLADU S OKOLINOM, ČIME POSTAVLJA PRIMJER ZA BUDUĆE GENERACIJE ARHITEKATA I GRADITELJA.
Za oblaganje fasada i krova korišćene su daske od sušenog bora s izraženim vertikalnim linijama, što objektu daje organski izgled te ga vizuelno integriše u šumovito okruženje. Dodatno, pomične drvene škure na fasadi omogućavaju korisnicima da regulišu izolaciju i privatnost, prilagođavajući prostor trenutnim potrebama i vremenskim uslovima. Arhitekti su pažljivo birali materijale koji se vizuelno stapaju s prirodnim tonovima i teksturama lokalne flore i faune, čime se objekat ne samo estetski uklapa u okolinu, već i ekološki doprinosi očuvanju lokalnog biodiverziteta.
Odluka o minimalnom ometanju dendrološkog fonda i korištenje prirodne stijene kao integralnog dijela objekta nije samo estetska, već i funkcionalna, jer omogućava prirodnu drenažu i integraciju stambenog prostora sa stjenovitim terenom, što zahtijeva napredna konstruktivna rješenja.
PROJEKTOM JE POSTIGNUTA SIMBIOZA MODERNIH KONSTRUKCIJSKIH TEHNIKA I TRADICIONALNIH MATERIJALA, OMOGUĆAVAJUĆI KUĆI DA SE HARMONIČNO UKLOPI U SVOJE PRIRODNO OKRUŽENJE UZ ISTOVREMENO OČUVANJE LOKALNOG BIODIVERZITETA.
Projekat Kuće RI predstavlja primjer kako moderna arhitektura može biti u skladu s prirodnim karakteristikama lokacije, uz visoki stepen estetike i funkcionalnosti, pružajući primjer održivog razvoja i dizajna u skladu s prirodom.