Prostor_66

PROSTOR BANNER

Mali prostor - za čarobno malo drvo

Drvo u dvorištu - ukras, potreba, magična energija kojom utiče na ljude. Mnoga stara stabla obilježavaju bašte i daju im svojevrstan pečat. Dosta puta smo čuli priču o ljepoti starog hrasta, lipe, javora, njihovoj hladovini. Ispod njih su se skupljala djeca igrajući razne igre i penjući se po granama, dok su odrasli odmarali, pričali razne događaje, donosili važne odluke. Bilo veliko ili malo drvo bašti daje strukturu, ljepotu, šarm, individualnost. U ovom tekstu ću pisati o malom drvetu namijenjenom malom prostoru.

Tamo đe je prostor mali i ograničen i kao takav može da posluži za sadnju posebnih vrsta malog drveća, odabir takvog drveća predstavlja pravi izazov. Ono mora predstavljati centralni motiv oko koga se raspoređuju drugi elementi prostornog uređenja. Sve zavisi od nas da li želimo samo dekorativno drvo ili neko čije plodove možemo koristiti u ishrani. U svakom slučaju postoji veliki broj raznih vrsta koja porastu od 2-4 metra koja nam u potpunosti odgovaraju. Ukoliko se desi da nam visina ne odgovara uvijek se može presaditi u veći prostor ili pokloniti.


Ukrasna trešnja je dekorativna biljka koja cvjeta u proljeće nijansama ružičaste do bijele boje. Čitavo drvo je načičkano cvjetovima koji kao da se guraju na njenim granama da bi pokazali svu svoju ljepotu.


Kod sadnje malog drveta uvijek treba voditi računa o vrstama koje su otporne na bolesti i štetočine, koje uspijevaju i na običnom zemljištu i uglavnom da je lako za održavanje. Drvo je najbolje zasaditi u jesen, ali ako nijesmo u mogućnosti tu je proljeće a danas imamo kontejnerske vrste koje se sade tokom čitave godine. Sade se na malom prostoru, u vrtu, u nekom uglu a ako smo oskudni sa prostorom onda je rešenje u saksiji koju možemo postaviti na balkon uz stepenište, pored staze, na terasi ili nekom uglu će lijepo izgledati. Možemo saditi zimzelene i listopadne vrste, odvojeno ili zajedno. U svakom slučaju taj naš kutak ili više njih pretstavljat će krasnu zelenu i šarenu oazu sa kojom ćemo se ponositi. Naravno moramo znati osnovna pravila o gajenju određene vrste, o đubrenju, zalivanju, oblikovanju, temperaturi i sl. Evo nekoliko primjera ukrasnog malog drveća koje je uvijek atraktivno sa svojim listovima, cvjetovima, plodovima…Ukrasna trešnja, Božikovina, Tamariks, Drijen, Magnolija, Loptasta katalpa, Loptasti javor, Judino drvo, Bijeli jasen, Liguater, Pačempres i još mnogo drugih vrsta.

prostor 58 web 286

Ukrasna trešnja je dekorativna biljka koja cvjeta u proljeće nijansama ružičaste do bijele boje. Čitavo drvo je načičkano cvjetovima koji kao da se guraju na njenim granama da bi pokazali svu svoju ljepotu. Postoje razni varijeteti i razni oblici krošnje. Može biti vretenastog, okruglog, pa čak i žbunastog oblika. Može se rezidbom kontrolisati određeni oblik. “Nana” je oblik sa manjim rastom. Nije posebno zahtijevna za gajenje pa je našla mjesto u svim svijetskim vrtovima iako predstavlja simbol istočne Azije.


Judino drvo je vrlo interesantno sa nešto većom visinom koja se rezidbom može oblikovati. Nema baš posebno gustu krošnju ali ima prekrasne listove srcolikog oblika.


Judino drvo je vrlo interesantno sa nešto većom visinom koja se rezidbom može oblikovati. Nema baš posebno gustu krošnju ali ima prekrasne listove srcolikog oblika. Cvjetovi su najčešće rozi ali sad već imamo sorte drugih boja. Interesantno je da cvjetovi izniču iz stabala i grana prije listova te biljka izgleda vrlo interesantno. Laka je za gajenje jer podnosi skoro sve uslove i lošije zemljište i sušu ali zato obožava sunce.

Drijen je vrlo interesantna biljka, vrlo kvalitetna koja podnosi sve nepogode u sredini u kojoj raste, zato ga je vrlo lako gajiti. Što je vrlo važno može se orezivati i oblikovati po želji dajući mu razne oblike. Uzgajeni su razni kultivari koji su različitih boja i koji su pravi ukras u bašti. Nijesu posebno zahtjevni te se uz određenu njegu lako gaje.

f66c1441719843575eb4832e90522e94

Pačempres je zimzelena biljka koja je vrlo pogodna za mlade bašte. Njegove iglice su zlatno žute, tamno zelene ili smaragno zelene boje. Svi varijeteti su laki za oblikovanje te imamo kuglaste, piramidalne ili neke druge oblike, zavisno od naših želja. Vrlo su dekorativni, nešto zahtijevniji za gajenje od listopadnih biljnih vrsta. Treba voditi računa o redovnom zalivanju, đubrenju, oblikovanju i zaštiti od parazita.


Pačempres je zimzelena biljka koja je vrlo pogodna za mlade bašte. Njegove iglice su zlatno žute, tamno zelene ili smaragno zelene boje.


Čitavi niz biljaka zimzelenih i listopadnih lijepi su primjeri gajenja u maloj bašti. Sve ove biljke koje gajimo u malom prostoru možemo vrlo uspiješno gajiti u saksiji. Posadite svoju biljku, prostor ćete sigurno pronaći i bićete oduševljeni njenim izgledom, rastom koji će vas ispunjavati svakog dana.

tekst: Krstinja Zečević



 LOGO WHITE

Časopis za Arhitekturu, građevinarstvo, enterijer. dizajn i ličnosti.

Kontakt


Tel: +382 (0) 20 653 271

Tel: +382 (0) 69 429 375

Tel: +382 (0) 67 210 904

E-mail: casopisprostor@gmail.com

Podgorica

 

Časopis Prostor u inboxu

PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

We do not spam!