KALYON KARAPINAR - CENTRALNA KONTROLNA ZGRADA / BILGIN ARHITEKTE /
Arhitektonskom studiju Bilgin Architects naručeno je projektovanje zgrade koja pruža tehnološku infrastrukturu za upravljanje najvećom solarnom elektranom u Evropi u Karapınaru, opštini i okrugu u pokrajini Konya, Turska, koju karakteriše pustinjska klima. Najveći izazov za arhitekte bio je predstaviti zgradu nove energetske tehnologije u ravnoj topografiji koja se proteže do horizonta.
Central Control Building, projektovan je kao jednospratna zgrada koja nudi različite senzorne prostore na raskrnici ljudi, prirode i tehnologije. Fasada zgrade osmišljena je ne samo kao arhitektonski element, već i kao veza između zemlje, okoline i neba.
Spoljašnja reflektivnost stvara jedinstven primjer koji se ne ponavlja i omogućuje promjene boja koje stvaraju pasivno kinetičko iskustvo u različitim uslovima osvjetljenja tokom dana. Ova ideja takođe je predstavljena na terasi zgrade, koja se nalazi u središtu zgrade nepravilnog oblika stvarajući upečatljiv kontrast s okolinom zbog smještaja endemičnih biljnih vrsta koje zahtijevaju minimalno navodnjavanje i održavanje, stvarajući mikroklimu unutar zgrade.
ENDEMSKE BILJNE VRSTE U DVORIŠTU STVARAJU ODRŽIVU MIKROKLIMU, DOK FASADA I DVORIŠTE OBLIKUJU PROSTORNE HIJERARHIJE I FUNKCIONALNOST ZGRADE.
DIJALOG SA ZEMLJOM
Zgrada se nalazi u Karapınaru, jedinoj regiji u Turskoj sa pustinjskom klimom. Područje od 20 kvadratnih kilometara u ovoj regiji, koje je postalo nepogodno za poljoprivredu ali ima značajan energetski potencijal zbog svoje pustinjske klime, određeno je kao područje specijalizovano za energiju. Kalyon energy je uspostavila solarnu elektranu snage 1,350 MWp u ovoj regiji sa kapacitetom da bude najveća solarna energetska elektrana u Evropi. Operacija elektrane se upravlja kroz Centralnu kontrolnu zgradu. Jedna od primarnih funkcija zgrade je da obezbijedi tehnološku infrastrukturu za kontrolu elektrane.
Osim što pruža neophodnu infrastrukturu za kontrolu elektrane, zgrada se takođe smatra sredstvom koje simbolizuje održive tehnologije korišćenja energije. Smještena u izazovnom okruženju pustinjske geografije, ova zgrada predstavlja modernu tehnologiju kroz svoj dizajn i funkciju, nalik interfejsu koji povezuje ljude s novim načinima proizvodnje energije. U prostoru gdje se beskrajna ravna površina širi sve do horizonta, zgrada djeluje kao vizuelni produžetak 3,2 miliona solarnih panela instaliranih u toj regiji. Pozicionirana je 40 metara udaljena od već postavljenih solarnih panela, usmjerena u istom pravcu kako ne bi pravila sjenku na panele, čime se optimizuje njihova efikasnost.
FASADA ZGRADE JE OSMIŠLJENA KAO VEZA IZMEĐU ZEMLJE, OKOLINE I NEBA, SA VISOKOM REFLEKTIVNOŠĆU KOJA SE INTEGRIŠE S PEJZAŽOM I STVARA PASIVNO KINETIČKO ISKUSTVO.
DIJALOG S NEBOM
Fasade zgrade su dizajnirane ne samo kao arhitektonski element, već i kao dio zemlje, pa čak i neba. Zahvaljujući visokom nivou refleksije fasada, zgrada se integriše sa geografijom u kojoj se nalazi. Silueta na horizontu se nastavlja na fasadama. Dok osigurava pažljivu upotrebu energije, dizajn fasade takođe služi kao značajan dio identiteta zgrade. Fasada, koja se sastoji od dva sloja, dizajnirana je da minimizira zračenje koje pada na glavnu fasadu. Ova sekundarna fasada, koja sprečava visoku izloženost toploti veći dio godine, formirana je od 7.200 panela od nerđajućeg čelika na četiri različita nivoa transparentnosti. Dizajn fasade zasniva se na parametrima poput geografskog smjera, okolnog prostora i optimalnih zahtjeva za svjetlošću, dok stvara neponovljiv, jedinstven uzorak. Zbog svoje reflektivne površine, materijal mijenja boju, pružajući pasivno kinetičko iskustvo u različitim svjetlosnim uslovima tokom dana. U oblačne dane, granice fasade postaju zamagljene. Fasada postaje ne samo dio zgrade, već i dio neba. Kako noć pada, fasada se okreće naopako, kontrastirajući sa iskustvom tokom dana i otkrivajući unutrašnjost i dvorište noću.
MATERIJALI I DIZAJN FASADE SU PAŽLJIVO ODABRANI KAKO BI SE SMANJILO ZRAČENJE I OSIGURALA EFIKASNA UPOTREBA ENERGIJE, UZIMAJUĆI U OBZIR GEOGRAFSKI SMJER, OKOLINU I OPTIMALNE ZAHTJEVE ZA SVJETLOM.
NULTA TAČKA
Ova zgrada od jednog sprata, odvojena od tla, nudi različite prostorne doživljaje na raskrsnici ljudi, prirode i tehnologije. Dok fasada preuzima reflektujuću ulogu za okolinu, ona formira blagu barijeru poput prozirne zavjese za unutrašnjost. Predvorje, gdje su granice zamagljene, dočekuje posjetioce fasadom dvorišta. Ovaj niz prostora koji se proteže do kafeterije i višenamjenske sale dizajniran je sa infrastrukturom koja može ugostiti različite organizacije, događaje, panele i radionice. Oaza - slična suprotstavljena situacija u dizajnu fasade prisutna je i u dvorištu zgrade. U centru strukture pozicionirano je bujno dvorište, stvarajući kontrast sa suvim teksturama regije. Ovo dvorište, dizajnirano sa endemskim vrstama biljaka koje zahtijevaju minimalno navodnjavanje i održavanje, uspostavlja održiv mikroklimat. Dvorište određuje sve cirkulacione prostore i hijerarhiju prostora zgrade, funkcionišući kao zaklonjeno mjesto za odmor i aktivnosti u surovim klimatskim uslovima. Dok oblikuje cirkulacione prostore smještene na svom obodu, dvorište razdvaja privatne i zajedničke prostore zgrade.