naslovna prostor templejt za sajt

PROSTOR BANNER

Jasan cilj i vizija

Dragutin Dubljević, osnivač i direktor studija Europrojekt. Radoznalost, stalno učenje, brzina prilagođavanja, ključ su uspijeha jednog od vodećih arhitektonskih studija u Crnoj Gori, na čijem je čelu Dragutin Dubljević. Stalno ulaganje u znanje i IT sektor omogućava im brz i kvalitetan rad na velikom broju projekata koje više nego uspiješno vode na teritoriji cijele države. Pokušali smo da kroz kratak razgovor saznamo nešto više o načinu vođenja a i postavljanja na pravi put jednog ovako uspiješnog studija koji iza sebe ima ogroman broj izvedenih projekata različitog tipa, od stambenih preko poslovnih do sakralnih objekata.

Kako je Europrojekt nastao i postao to što je danas?

Europrojekt je osnovan 2010. godine kao prirodan slijed mog dugogodišnjeg rada i želje da svoje znanje i iskustvo pretočim u jasnu poslovnu viziju. Sve u prirodi teži uvećanju. To je univerzalni zakon prirode. Uvećanje se pojavljuje tamo gdje se čovjek bavi korisnim i stvaralačkim radom. Ako toga nema, znači da vaš rad nikome nije potreban. Tako se postepeno razvijao i Europrojekt. U periodu od 9 godina prerasli smo u firmu koja sada broji oko 20 zaposlenih. 

Možete se pohvaliti širokim opsegom stvari koje obavljate, od izrade tehničke dokumentacije preko izvođenja, revizije, upravljanja projektima...Kako uspijevate da sve vodite i organizujete?

Prva i najvažnija stvar je da imate jasan cilj i viziju. Nakon toga, da stvorite inspirativno radno okruženje, zaposlite prave ljude i da pravilno rasporedite odgovornosti. 

dragutin2

Imate iskustva u radu na veoma različitoj vrsti objekata, za to je potrebno veliko znanje a i odgovornost, vjerujem da ste i jedno i drugo stekli napornim radom?

Uspjeh svakog od nas rezultat je susreta naporanog rada i prilike. Potrebno je uložiti nekoliko hiljada radnih sati. Potrebno je vrijeme. Kada ga iskoristite za sticanje znanja koje kombinujete sa praksom, onda stičete iskustvo. Sve ste bolji i bolji. Često kolegama crtam jedan grafik. Na Y osi je broj sati, a na X osi su godine. Potrebno je, kažu stručnjaci, oko 10000 radnih sati ili 10 godina aktivnog rada da biste nešto potpuno savladali. To znači da morate naporno raditi svakog dana. Pored toga, da bi vam se složile sve “kockice” potrebna je i hrabrost i sreća. Na kraju, ono najvažnije, potrebno je da volite ono što radite.


Europrojekt je prva crnogorska firma koja je u potpunosti primijenila BIM tehnologiju na konkretnom projektu i realizaciji na kome su u timu radili arhitekte, građevinski inženjeri, mašinski inženjeri i elektro inženjeri.


Koliko je bitno biti i dobar menadžer kada je u pitanju vođenje ovakve firme?

Često sam razmišljao da li je dobar arhitekta istovremeno i dobar menadžer i kako spojiti struku i vještinu? Iskustvo mi daje djelimičan odgovor na ova pitanja. Čini mi se da nije dovoljno biti samo dobar arhitekta, potrebna je sposobnost da racionalno procijenite rizik koji nosi realizacija svakog projekta, da efikasno komunicirate sa investitorima i svojim saradnicima, da upravljate budžetom projekta, kao i da uspješno upravljate ljudskim resursima. Morate znati izabrati pravi tim, biti lider, a istovremeno imati sposobnost da saslušate. Timski rad i posvećenost svih u timu je jedan od preduslova uspješne realizacije projekta. Ništa ne možete postići sami. S druge strane, upravljanje projektom je koncept kojim se, uz pomoć kombinovanja metoda organizacije, planiranja i kontrole, vrši racionalno usklađivanje svih resursa da bi se određeni projekat realizovao na efikasan način, odnosno u planiranom vremenu, sa predviđenim troškovima i obezbjeđenim visokim kvalitetom.

dragutin4

Šta mislite da je ključ vašeg uspijeha?

Radoznalost, stalno učenje, brzina prilagođavanja. 

Vodite dosta računa i o vizuelnom identitetu firme, zašto mislite da je to bitno?

Vizuelni identitet je veoma važan dio cjelokupnog identiteta naše kompanije. Vidim ga kao nezaobilazan dio savremenog poslovanja, ne samo u oblasti arhitekture. To je, na neki način, lice ili ogledalo firme. Mediji su inače vrlo efikasan način da se prenese poruka ciljanoj grupi. Vizuelni identitet je važan, jer brend koji (ne)stvorite ostavlja utisak na pojedinca i na društvo. Korišćenjem vizuelnih elemenata trudimo se da ostvarimo komunikaciju sa potencijalnim klijentima i pojačamo svijest o kvalitetu naših usluga.

Za razliku od sličnih firmi dosta ulažete u IT sektor, šta to znači kada je efikasnost u pitanju?

Do danas je klasično tehničko crtanje skoro u potpunosti zamijenio CAD. Međutim, sada se dešava i tranzicija sa CAD-a na BIM (Building Information Modeling) što predstavlja sličan izazov kao što je nekada to bila tranzicija sa crtanja rukom na CAD. Projektanti bi trebalo da se pripreme za sljedeći korak evolucije u projektovanju. BIM projektovanje objekata zahtijeva funkcionalnu IT-infrastrukturu, softvere i cloud aplikacije. Europrojekt je prva crnogorska firma koja je u potpunosti primijenila BIM tehnologiju na konkretnom projektu i realizaciji, na kome su u timu radili arhitekte, građevinski, mašinski i elektro inženjeri.  Zahvaljujući BIM principu, planiranje je sigurnije, brže, detaljnije, transparentnije, optimizovano, vizuelizovano, sa minimalizovanjem greške i zahtijeva visok stepen saradnje svih učesnika. Izmjene su vidljive svima, odmah, sa bilo koje lokacije u svijetu. Evropska unija ima Direktivu o modernizaciji postupka javne nabavke i korišćenju BIM pristupa na javnim građevinskim projektima. Sve je veći uticaj i potražnja privatnih investitora i sektora javnih nabavki u velikom broju zemalja Evropske Unije i svijeta za upotrebom BIM tehnologije i praktično je nezamislivo raditi velike projekte mimo upotrebe BIM-a i jakog IT sektora.

dragutin3

Uveli ste i VR tehnologiju u prezentaciji svojih projekata, kako to utiče na vaš odnos sa klijentima?

VR (Virtual Reality) je trenutno jedan od najmoćnijih i najuticajnijih alata koji se koristi u arhitekturi. Stavljanje VR naočara sa slušalicama lansira klijenta u potpuno interaktivno 3D okruženje, dajući mu priliku da istraži prostor, osjeti dubinu, pregleda primijenjene materijale i stekne što realniju predstavu o svom projektu, u različitim godišnjim dobima, vremenskim uslovima i periodima dana. U svakom slučaju, VR tehnologija, zajedno sa AR (Augmented Reality) tehnologijom predstavljaju budućnost u prezentaciji projekata, jer je budućnost u arhitekturi i građevinarstvu digitalna.


Volim da eksperimentišem sa specifičnim i smart materijalima i tehnologijama.


Koliko vam znači korišćenje licenciranih i najnovijih softvera Archicad 22?

Korišćenje licenciranog softvera izuzetno je važnan segment rada naše kompanije, kako iz legalnog aspekta, tako i iz sigurnosnih razloga. Prvo i osnovno, pri instalaciji i licenciranju legalno kupljenih softvera sigurni smo u njegovu punu funkcionalnost. Koristimo licencirane softvere: ArchCAD 22, STR Vision CPM (Construction Project Management), Smartsheet, TWINMOTION 2019, TWINLINKER, IDEA StatiCA i dr. Pratim sve verzije ArchiCAD-a posljednjih 20-ak godina. To je najstariji BIM paket, poznat pod nazivom Virtual Building. Osmišljen je od strane arhitekata za arhitekte i smatram da je to jedan od razloga lakoće njegovog korišćenja. Verzija ARCHICAD 22 smatra se jednim od najboljih BIM softvera na tržištu. 

dragutin6

Radite na različitoj vrsti sakralnih objekata, što predstavlja posebnu vrstu odgovornosti s obzirom da je klijent jako specifičan?

Do sada sam imao privilegiju da radim na projektima različitih vrsta sakralnih objekata, kao i na konzervatorskim projektima na nepokretnim kulturnim dobrima. Projektovanje duhovnih objekata predstavlja sublimaciju cjelokupnog znanja i iskustva. Traži od vas da budete mnogo više od nekoga ko projektuje, zahtijeva da i sami osjećate nešto više, nešto iznad egzaktnog nivoa. Za mene, projektovanje vjerskih objekata predstavlja najviši nivo projektovanja, jer je vjerski identitet dio kulture i identiteta društva u kome živimo. Tu nije dozvoljena improvizacija, jer stvarate umjetničko djelo koje je protkano božanskom dimenzijom. Ono nadilazi prostor i vrijeme u kome nastaje. Projektovanje je, u ovom slučaju i traganje. Pored toga, arhitekta mora dobro poznavati svoju vlastitu kulturu, kao i kulturu drugih naroda sa kojima živi. Svako vrijedno arhitektonsko djelo ima svoje korijene u kulturi u širem smislu, tj. u filozofiji, tradiciji, duhovnosti, metafizici…

Na kojim projektima trenutno radite?

Radimo na dosta projekata. Izdvojio bih rad na programu prefabrikovanih modularnih objekata komercijalnog naziva Qadira. Radi se o dominantno drvenim objektima. Drvo je jedan od najboljih materijala za građenje na svijetu, jak je, gradnja je laka, brza i ekonomična. Pored toga, drvo je zdravo, prijatno miriše i čovjek se u prisustvu ovog materijala osjeća lijepo. 


 Timski rad i posvećenost svih u timu je jedan od preduslova uspješne realizacije projekta. Ništa ne možete postići sami.


Postoji li nešto što do sada nijeste radili a voljeli biste?

Vankuver je dom za trenutno najveći drveni neboder na svijetu, volio bih da radim nešto slično tome u Crnoj Gori. 

fsafg

Šta su vaše strasti kada je arhitektura u pitanju?

Geometrija i knjige. Geometrija - jer geometrijske figure, forme, oblici i transformacije čine arhitekturu. Knjige - jer predstavljaju akumulaciju viševjekovnog čovjekovog iskustva. 

U izradi enterijera ste dosta inovativni kada je upotreba materijala u pitanju, koliko je bitno pratiti inovacije i tehnologiju materijala, i koliko naši investitori imaju sluha za takve stvari?

Za projektovanje i izvođenje enterijera je potrebno veliko iskustvo. To podrazumijeva poznavanje, kao prvo, materijala i tekstura, tehnologije proizvodnje i obrade materijala, spoljnih sredstava, okova za stolariju i namještaj, građevinske hemije, principa konstruisanja detalja, proizvođača, cijena i cjenovnih kategorija i dr. Volim da eksperimentišem sa specifičnim i smart materijalima i tehnologijama. 

Razgovarala: Aleksandra Zečević Malović

 

 LOGO WHITE

Časopis za Arhitekturu, građevinarstvo, enterijer. dizajn i ličnosti.

Kontakt


Tel: +382 (0) 20 653 271

Tel: +382 (0) 69 429 375

Tel: +382 (0) 67 210 904

E-mail: casopisprostor@gmail.com

Podgorica

 

Časopis Prostor u inboxu

PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

We do not spam!