Intervju: Ana Radonjić, Izvršna direktorica Entext-a /
Povodom tridesetogodišnjeg jubileja firme Entext, o uspjesima, brojnim izazovima današnjice, saradnji sa timom i klijentima, kao i planovima za budućnost, razgovarali smo sa izvršnom direktoricom Entext-a, Anom Radonjić.
P: Ove godine je 30 godina kompanije. Već dugo ste jedna od vodećih kompanija kada je opremanje u pitanju. Kako bi ukratko rezimirali taj značajan period rada kompanije?
AR: Ako želite da ste stalno u dobroj formi, znate da je ključno da je održavate. To se postiže kontinuitetom, istrajnošću i stalnim pomjeranjem sopstvenih granica. Tako je i u poslu.
Naš početak bio je tokom kriznih devedesetih godina, u jednom potpuno drugačijem ambijentu za poslovanje od onog u kojem poslujemo danas. Tokom tog perioda gradili smo tim koji je dobrim dijelom i danas u kompaniji, a sa kojim smo i tokom narednih godina nastavili rast i postali brend poštovan i poznat klijentima i partnerima u regionu i Evropi.
Showroom ENTEXT, Radanovići
Svi u kompaniji smo veoma ponosni na ovaj jubilej i danas radimo još više kako bismo uspješno nastavili razvoj.
P: Koliko je vremenom bilo potrebe za promjenama i prilagođavanjem novim asortimanskim i upravljačkim konceptima i trendovima?
AR: Entext danas bismo teško poredili sa kompanijom od prije tri decenije, osim kada je u pitanju energija i pristup poslu. Ključne principe poslovanja, kojima se rukovodimo, ne mijenjamo - povjerenje, sigurnost i integritet, tri su stuba na kojima se sve zasniva. Promjene su neminovne i smatram da smo kao kompanija, imajući upravo ove tri stvari, na njih dobro odgovarali. Često smo i sami pokretači promjena u našoj branši i to nas posebno ispunjava i motiviše.
P: Stalno unaprijeđujete svoj biznis, pratite trendove i novine u opremanju, koliko je bitno biti u toku sa svim tim, obzirom na dnevnoj bazi imamo nove proizvode?
AR: Upravo jedna od stvari koje nas drže među najboljima je praćenje, ali i stvaranje novih trendova. Brojni su noviteti koje je Entext donio na naše tržište i prvi ih primijenio u poslovanju. Proizvodi su tek mali dio. Modernizacija poslovanja, rad sa zaposlenima, edukacija izvođača, sve su to koraci koje morate praviti da biste pratili trendove, ali i da biste klijente uvjerili da treba da vam vjeruju.
Volim svoj posao, stalno učim i držim se dogovora. Ispunjava me što sam, kako u privatnom, tako i u profesionalnom životu okruženi pravim ljudima, koji slobodno misle, imaju dobru energiju i sa kojima njegujem iste vrijednosti.
Smatram dobrom odlukom da partnerstva stvaramo sa dokazanim i provjerenim proizvođačima, ne samo po kvalitetu i dizajnu, nego i po inovatorstvu. Odabrati najbolje partnere i učiti od njih, najbolje je što možete da uradite za svoju kompaniju.
P: Koji su danas drugi izazovi sa kojima se susrećete?
AR: Sačuvati klijente i partnere u doba pandemije. Neizvjesnost koju je donijela epidemija, stavila je sve na probu, ne samo u ekonomskom, već i u poslovno-etičkom smislu. Biti dobar oslonac i podrška klijentu s jedne strane, zadržati dobar rejting kod dobavljača s druge strane, a pri tom održati kompaniju zdravom i stabilnom, veliki je izazov.
P:Entex je podijeljen u više sektora, malo nam približite kako svi oni zajedno funkcionišu?
AR: Uvijek smo u Entextu planirali dugoročno i trudili se da strateški promišljamo poslovanje. Da bi tu strategiju i planiranje na kraju sproveli u našem izazovnom okruženju, svi sektori moraju da se fokusiraju na svoj dio rada, uvijek imajući u vidu širu sliku. Imamo iskusne menadžere koji razumiju važnost ovog pristupa i uspješno ga sprovode.
P: Sarađujete sa velikim brojem arhitekata. Kako bi ocijenili tu saradnju?
AR: Raduje me ovo pitanje. Moram da istaknem da smo, kao kompanija, pomogli da se na izvjestan način podigne svijest o značaju struke u opremanju enterijera. Crna Gora ima sjajnih imena u ovoj oblasti i raduje me da sve više klijenata u naše salone dolazi sa arhitektama i dizajnerima enterijera.
Da bi naši klijenti uvijek dobili najbolje, saradnja između arhitekata i naše kompanije je veoma važna. Mi smo to prepoznali još na samom početku poslovanja i prišli smo toj saradnji na način koji stvara sinergetski efekat, gdje su 1 + 1 uvijek više od 2. Danas imamo puno sjajnih saradnika među crnogorskim arhitektama, ali i onim iz našeg regiona.
Takođe, i mi kao firma pružamo šansu mladim, još uvijek neafirmisanim arhitektama i dizajnerima enterijera da kod nas stiču svoja prva iskustva.
P: Objekat u Kotoru je nešto novo kad je arhitektura te vrste objekata u Crnoj Gori u pitanju, da li je on ispunio sva vaša očekivanja i očekivanja kupaca?
AR: Salon u Kotoru je za nas Piece of Art u svakom smislu te riječi i ne samo za nas, već i za stručnu javnost. Do sada je 3 puta nagrađivan za arhitekturu. Salon, kako spolja, tako i iznutra, na najbolji način simbolizuje našu viziju, kreativnost, originalnost i težnju ka savršenome. Dio je naše strategije razvoja i omogućava nam stalno prisustvo na našem primorju. Vidjeli smo da na primorju ima prostora za čvršći razvoj saradnje sa investitorima i klijentima, i da bismo pokazali maksimalnu posvećenost smatrali smo da je potrebno da budemo i fizički prisutni. Reakcije klijenata, ali i drugih posjetilaca nam potvrđuju da smo pogodili u metu.
P: Entext je velika firma sa velikim brojem zaposlenih, kako dolazite do adekvatnog i profesionalnog kadra i koliko je bitno ulaganje u njihovu obuku?
AR: Naši zaposleni su najveća snaga i velika potpora i podrška za sve poduhvate. Zaista smo posebno ponosni što imamo veliki broj onih koji su dugi niz godina dio naše porodice.
Naći odgovarajući kadar je problem sa koji se susrijeće većina firmi u Crnoj Gori i regionu. S toga, kao kompanija, neprestano radimo na tome da budemo dobar, siguran i pouzdan poslodavac, da zadržimo dobar postojeći kadar, ali i da edukujemo nove, mlade ljude. Iznjedriti uspješnog pojedinca u kompaniji, koji će podržati postojeći tim, naš je prioritet.
P: Koji su to proizvodi koje biste posebno izdvojili iz vaše ponude?
AR: Danas su proizvodi svima uglavnom lako dostupni. Smatram sa su profesionalci koji čine naš tim ono što našu kompaniju i našu ponudu izdvaja od konkurencije. Nas prioritet je dobro informisati kupca, edukovati ga i pomoći mu da u mnoštvu proizvoda koji se nude, napravi najbolji izbor za sebe. Takođe, nešto što danas pravi razliku je dobra logistička podrška. Pomognite klijentu u odabiru, uštedite mu vrijeme i imaćete njegovu naklonjenost.
P: Poznato je da nije lako biti žena u biznisu, šta je tajna Vašeg uspjeha?
AR: Volim svoj posao, stalno učim i držim se dogovora. Ispunjava me što sam, kako u privatnom, tako i u profesionalnom životu okruženi pravim ljudima, koji slobodno misle, imaju dobru energiju i sa kojima njegujem iste vrijednosti.
P: Koje sa sobom izazove nosi pozicija izvršne direktorice Entexta?
AR: Za mene je izazov biti dobar primjer kolegama, uticati umjesto instruisati, pomagati svojim bliskim saradnicima da ostvare svoj puni potencijal i biti im podrška kada im je to potrebno. Nadam se da u tome uspijevam.
Moram pomenuti da je ove godine i moj jubilej u kompaniji - navršavam punih 20 godina rada. Izazovi su bili brojni i upravo su oni ovu saradnju držali dinamičnom, zanimljivom i iznova drugačijom.
Salon u Kotoru je za nas Piece of Art u svakom smislu te riječi i ne samo za nas, već i za stručnu javnost. Do sada je 3 puta nagrađivan za arhitekturu. Salon, kako spolja, tako i iznutra, na najbolji način simbolizuje našu viziju, kreativnost, originalnost i težnju ka savršenome.
P: Planovi za budućnost kompanije?
AR: Nastavljamo da predano radimo. U proteklim godinama, shodno zahtjevima tržišta i prilikama koje su se pred nama otvarale, sa partnerima smo osnovali kompanije Hidrocom, Entext Invest, Entext inženjering i Ventura Partners, koje sada samostalno i veoma uspješno realizuju svoje projekte. Osnovana je i firma ENTEXT u Beogradu, koju tek treba razvijati i tome ćemo se posvetiti u narednom periodu. Nedavno smo započeli gradnju novog salona u Podgorici, a do kraja godine planiramo otvaranje franšizne radnje KARE, za prodaju namještaja, rasvjete i dekoracija za enterijere.
Kompanija se trenutno nalazi u fazi sukcesije na sledeću generaciju, pa je napraviti balans između iskusne i tek stasale generacije, iskoristiti najbolje od obije i zadržati neupitno dobru reputaciju, naš sledeći izazov.