Prostor_66

PROSTOR BANNER

Ispitivanje požara: fokus na sisteme, a ne na proizvode(H1)

Svaka zemlja ima sopstveni regulatorni okvir kako bi pomogla projektantima da utvrde koja su rješenja prikladna za određene projektne zahtjeve i klase upotrebe. Međutim, realno ponašanje zgrade ili konstrukcije u požaru, kao i složeni način na koji požar stupa u interakciju sa građevinskim materijalima, znači da zvanični propisi treba da se koriste samo kao minimalna osnova za izbor sistema protivpožarne zaštite. Mora se uzeti u obzir i svaki specifičan zahtjev projekta kojim se često može zahtjevati izrada odgovarajućih pasivnih sistema protivpožarne zaštite. U ovim slučajevima standardni protokoli ispitivanja neće biti primjenljivi.
Ono što je tada potrebno jesu procesi ispitivanja koji bolje preslikavaju realne uslove. Time će se osigurati da projektanti budu mirni znajući da sistem koji odaberu zadovoljava specifične potrebe pojedinih zgrada i njihovih stanara.

Ispitivanje performansi sistema, a ne proizvoda (H2)

Ključno pitanje je u kakvoj su interakciji materijali. Kako na požarne performanse drvene konstrukcije utiče to što se ona naslanja na konstrukciju betonskog okvira? Propisi i građevinske norme imaju tendenciju da se bave pojedinačnim proizvodima, ali na požar utiču performanse i interakcija više konstruktivnih elemenata koji djeluju kao sistem/cjelina. Dobavljači materijala ovdje moraju da odigraju ključnu ulogu. Potrebno je da naprave ispitne uređaje koji ispituju performanse proizvoda čije je funkcionisanje međusobno povezano.
Radi se o sistemima ispitivanja i metodima ispitivanja koji u najvećoj mogućoj mjeri odgovaraju stvarnim uslovima. Ovo je posebno važno za neuobičajene ili pionirske projekte u kojima se materijali koriste na specifične načine. Ispitivanje pojedinačnog elementa konstrukcije, kao što je standardna čelična greda, nije isto što i shvatanje kako će impresivni čelični zasvođeni plafon na londonskoj stanici King’s Cross reagovati i konstruktivno se oduprijeti kada je izložen požaru.

Sistem pregrađivanja u modernom stanu ili kancelariji rijetko će odslikavati standardne ispitne modele i njihovu reakciju na požar. Kroz takav sistem će prodirati utičnice, telefonski provodnici ili kablovi za satelitsku televiziju, mijenjajući način na koji se cio sistem ponaša tokom izlaganja požaru. Pored toga, uvijek treba uzeti u obzir različite uglove i odnos između zidova i plafona, kao i raspored nosećih elemenata, koji će se razlikovati od slučaja do slučaja. Važna komponenta upravljanja bezbijednošću od požara jeste da se ovi elementi uzmu u obzir prilikom razvoja i ispitivanja materijala kako bi se osiguralo da oni funkcionišu kao što se očekuje, kako sada tako i u budućnosti kada korisnici dodaju ili promjene instalacije. U Promatu ispitujemo sve zidne i plafonske sisteme u kompletu sa svim potencijalnim prodorima instalacija koji se mogu pojaviti na licu mjesta.

Za otpornost na požar veoma je korisna saradnja u lancu snabdijevanja (H2)

Uvođenje složenijih procesa ispitivanja požara je tek jedna stvar. Znanje takođe treba da se kaskadno spušta niz lanac snabdijevanja, tako da projektanti mogu da razumiju zašto bi jedan sistem zaštite od požara mogao biti poželjniji od drugog i kako bi uzajamno dejstvo materijala moglo da utiče na performanse njihove zgrade.

Dobavljači materijala su dužni da podijele svoju stručnost sa partnerima u lancu snabdijevanja. Isto tako, projektanti bi trebalo da sarađuju sa proizvođačima već na samom početku projekta kada se na proces projektovanja još uvijek može uticati.
Građevinarstvo se i dalje razvija uz uvođenje novih načina zidanja, modernih metoda gradnje i inovativnih materijala koji dolaze u prvi plan. Ovo je od vitalnog značaja da bi se omogućila brža gradnja, veća isplatljivost i, konačno, bolje zgrade koje zadovoljavaju zahtjeve života u 21. vijeku. Međutim, ako želimo da nastavimo sa pomjeranjem granica dobre prakse projektovanja i izgradnje, onda moramo biti sigurni da naš pristup ispitivanju i razvoju materijala ide u korak sa takvim promjenama.
Postizanje boljeg razumijevanja zajedničkog funkcionisanja različitih materijala je od vitalnog značaja. I za nove ili za tradicionalne proizvode, ključno je bolje proračunavanje naprezanja kojima će oni biti izloženi u realnim uslovima. To će pomoći da se osigura da zgrade koje gradimo u budućnosti budu bezbjedne i da nam pomogne da ispunimo kreativnu viziju arhitekata i projektanata, istovremeno pružajući duševni mir korisnicima zgrada.

 LOGO WHITE

Časopis za Arhitekturu, građevinarstvo, enterijer. dizajn i ličnosti.

Kontakt


Tel: +382 (0) 20 653 271

Tel: +382 (0) 69 429 375

Tel: +382 (0) 67 210 904

E-mail: casopisprostor@gmail.com

Podgorica

 

Časopis Prostor u inboxu

PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

We do not spam!