Tema broja:
Spoj kortona čelika i cigle u arhitekturi stvara izuzetno interesantan i atraktivan estetski efekt. Ova kombinacija materijala donosi jedinstvenu kombinaciju modernog i tradicionalnog, stvarajući skladan spoj prošlosti i sadašnjosti.
Korton čelik, sa svojim čvrstim i izdržljivim svojstvima, predstavlja modernu industrijsku estetiku. Sa svojom sposobnošću da se oblikuje u različite geometrijske oblike, čelik omogućava arhitektima da stvore jedinstvene strukture i prostore. Cigla, s druge strane, ima dugotrajnu istoriju u arhitekturi i predstavlja tradicionalni materijal koji evocira toplinu i autentičnost.
Spoj korton čelika i cigle u arhitekturi donosi dinamičan kontrast između materijala, stvarajući jedinstvenu vizuelnu i tekstualnu dimenziju. Ova kombinacija omogućava dizajnerima da istražuju nove mogućnosti i stvaraju arhitektonsku baštinu koja je istovremeno moderna, autentična i izražajna.
Uvjerite se i sami u ovaj čudesan spoj na primjerima koje smo odabrali za vas a sve sa ciljem boljeg upoznavanja sa korton čelikom i njegovom upotrebom sa ciglom.
RUSTY HOUSE / STOLON STUDIO LTD
ZARĐALA KUĆA
Komšijskog naziva Rusty House - Zarđala kuća, ova filmska dvospratna kuća transformiše zapušteni ulični ugao u Brockleyu. Volumen presvučen kortonom nalazi se iznad renoviranog vrtnog zida kako bi jasno označio ulaz u jednu od Brockleyjevih zaboravljenih konoba. Kuća zamjenjuje ono što je nekada bila zbirka garaža i zgrada.
Shema stvara razigranu i skulpturalnu interpretaciju tipologije javora, u kombinaciji s oblikom otvorenog plana povezanog s dvorištem.
Iza ulica s drvoredima viktorijanskih kuća vodi paralelna neobrađena cesta sastavljena od garaža i radionica. Tokom godina, lokalne su vlasti zajedno s društvom Brockley odbile mnoge pokušaje da se te strukture pretvore u stambene objekte. Ipak, povremeno su popuštali tamo gdje se dizajn smatra izvanrednim.
KUĆA JE GRAĐENA OD ČELIKA I PRESVUČENA KORTONOM KAKO BI DOBILA SVOJ KARAKTERISTIČAN IZGLED.
Parcela na uglu, u vlasništvu lokalnog para, predstavljala je ulaz u jedan od linearnih mjesta tipičnih za ovaj dio Brockleyja. Ima uzvišenja do neuređenih dvorišta, glavne ceste i privatnih vrtova. Bilo je jasno od samog početka da svaki dizajn kuće ovdje mora biti poseban. Vidjevši projekt Forest Mews u susjednom Forest Hillu (zbirku osjetljivo i lijepo dizajniranih domova Roberta i Jessice Barker), klijenti su se obratili Robertu, dok je bio direktor u Baca Architects, da im dizajnira novi dom za njihovu porodicu .
Lokacija spada u zaštićeno područje Brockley i u skladu sa tim su planeri u Lewishamu proaktivno i pažljivo procijenili dizajn, zahtijevajući da ga pregleda Odbor za reviziju dizajna.
PROJEKT JE STVORIO RAZIGRANU I SKULPTURALNU INTERPRETACIJU JAVORSKE TIPOLOGIJE, S OBLIKOM OTVORENOG PLANA KOJI JE POVEZAN S DVORIŠTEM.
Robert Barker i njegov tim dizajnirali su dvorišnu kuću koja označava ugao i ulaz u dvorište, stvarajući snažnu vezu između glavnog puta i dvorišta. Takođe je osjetljiv na svoje susjede - minimializuje prekomjerno zasjenjivanje susjednih vrtova i čuva volumen koji zauzima susjedno zrelo stablo. Iznutra su glavne prostorije raspoređene oko dvorišta, s otvorenim dnevnim boravkom dvostruke visine, porodičnom kuhinjom i kupatilom. U prizemlju se takođe nalazi radna soba, pomoćna prostorija i vanjska ostava. Hrastove stepenice penju se do prvog sprata, gdje se nalaze četiri spavaće sobe, toalet i en-suite, smješteni ispod geometrijskog krova.
FLUGT REFUGEE MUSEUM OF DENMARK / BIG
ADAPTACIJA I OBNOVA
Smješten na mjestu najvećeg danskog izbjegličkog kampa iz Drugog svjetskog rata, FLUGT, daje glas i lice izbjeglicama širom svijeta i bilježi univerzalne izazove, emocije, duhove i priče raseljenih ljudi. FLUGT je BIG-ov drugi muzej za Vardemuseerne: lokalna institucija posvećena arheologiji, širenju i prikupljanju istorijskog znanja o regiji. BIG je adaptirao i proširio jednu od rijetkih preostalih građevina kampa – zgradu bolnice – u muzej od 1600 m2.
Na svom vrhuncu, kamp je postao peti po veličini grad u Danskoj u to vrijeme. Danas je ostalo malo od kampa u Oksbølu, ali priča o dolasku na prag nove zemlje relevantna je kao i uvijek. Nekadašnja bolnica, koja se transformira u FLUGT, sastoji se od dvije duguljaste zgrade. BIG je povezao dvije zgrade arhitektonskim i istorijskim dodavanjem mekog zakrivljenog volumena koji muzeju donosi 500 m2 dodatnog prostora i stvara strukturu dobrodošlice, vidljivu izdaleka.
FLUGT JE SMJEŠTEN NA MJESTU NAJVEĆEG DANSKOG IZBJEGLIČKOG KAMPA IZ DRUGOG SVJETSKOG RATA, ŠTO IMA VELIKI ARHITEKTONSKI I ISTORIJSKI ZNAČAJ.
Kriva je lagano povučena prema ulici kako bi stvorila privlačan trenutak dolaska za posjetioce muzeja. Obučena u Korton čelik, struktura se osjeća kao kod kuće zajedno s crvenim ciglama nekadašnjih bolničkih zgrada. Izvana, apstraktni volumen dočekuje posjetioce u nešto što izgleda kao zatvorena ulazna dvorana. Pri ulasku, staklena zaobljena stijena od poda do plafona otvara pogled na zaštićeno zeleno dvorište i šumu u kojoj je nekada bio izbjeglički kamp. Dvorište dopušta svjetlosti da teče u ulaznu dvoranu koja služi kao hol ili privremeni izložbeni prostor koji gosti mogu doživjeti prije nego što nastave svoje putovanje u jedno od muzejskih krila.
Izložbeni prostor u sjevernom krilu sadrži galerijske prostore organizovane prema izvornom toku/cirkulaciji u bolnici. Dok je većina zidova bolničke sobe srušena, neki od unutrašnjih zidova ostali su netaknuti pomoću tri presjeka, stvarajući veće izložbene prostore. Južno krilo ima fleksibilnu konferencijsku dvoranu, manje izložbene prostore, kafić i funkcije iza kuće s istim karakterom i materijalnošću kao u sjevernom krilu: bijeli zidovi prekriveni bijelo obojenim drvenim pločama i žute opeke preko cijelog poda muzeja, povezuju stare i sadašnje strukture.
BIG JE ADAPTIRAO I PROŠIRIO NEKADAŠNJU ZGRADU BOLNICE U MUZEJ OD 1600 M2, DODAVŠI MEKANI ZAKRIVLJENI VOLUMEN KOJI MUZEJU DONOSI 500 M2 DODATNOG PROSTORA.
Uz očuvanje i ponovnu upotrebu bolničkih zgrada za istorijsku vrijednost, produžetak životnog vijeka postojećih struktura podupire BIG-ovu misiju smanjenja otpada, očuvanja resursa i stvaranja manjeg karbonskog otiska što se tiče proizvodnje materijala i transporta.
MANCHESTER JEWISH MUSEUM
SINERGIJA PROŠLOSTI I SADAŠNJOSTI
Pod vođstvom Katy Marks i njenog tima iz arhitektonske firme Citizens Design Bureau (CDB), Mančesterski jevrejski muzej otvorio je svoja vrata u julu 2021. Novi muzej, koji je smješten u jednom od najmultikulturalnijih područja grada, istražuje univerzalna iskustva putovanja, zajednicu i identitet iz perspektive jevrejske zajednice u Mančesteru.
Projekt uključuje zgradu sinagoge koja je potpuno renovirana i restaurirana kako bi služila i kao živi artefakt autentične španske i portugalske sinagoge i kao zadivljujući kulturni prostor u kojem će muzej tokom cijele godine programirati događaje uživo. Građevinski preduzetnik H.H. Smith & Sons sagradio je veliku novu ekstenziju i spojena je sa sinagogom preko zajedničkog atrijuma. Proširenje uključuje novu galeriju, vegetarijanski košer kafić, trgovinu i kolekcionarnicu.
PROŠIRENJE MUZEJA IMA GOSTOLJUBIVI I SAVREMENI DIZAJN, KOJI SE INTEGRIŠE U MULTIKULTURALNU ZAJEDNICU I DOPRINOSI OBLIŽNJOJ INDUSTRIJSKOJ SCENI ULICE. FASADA PROŠIRENJA JE IZRAĐENA OD KORTON ČELIKA S DETALJIMA PERFORACIJE I POZADINSKIM OSVJETLJENJEM.
Smatralo se da tradicionalni i eksplicitno religiozni izgled sinagoge nije uspio kao samostalan koncept u potpunosti integrisati lokalnu i raznoliku multikulturalnu zajednicu i odražavati raznolikost opsežne i raznolike muzejske zbirke. Proširenje dodaje gostoljubivi i savremeni element koji izbjegava dominirati zaštićenom zgradom, već pojačava njenu prisutnost na pretrpanoj, istorijsko industrijskoj uličnoj sceni. Proširenje uzima u obzir ovaj ulični kontekst s industrijskom fasadom od korton čelika s nježnim detaljima. Perforirana fasada s pozadinskim osvjetljenjem sjaji šarenim intenzitetom tokom jutarnjih i poslijepodnevnih gužvi.
Izgrađena 1874., bivša sinagoga je najstarija preživjela sinagoga u Manchesteru i sada je opsežno popravljena. Radovi su uključivali restauraciju izvorne dekorativne sheme iz 19. vijeka s istorijski stručnjacima za boje Britain & Co koji su pružili forenzičku analizu boja nakupljenih slojeva smeđeg sjaja i boje magnolije.
RESTAURACIJA IZVORNE SINAGOGE IZ 19. VIJEKA UKLJUČIVALA JE OBNOVU DEKORATIVNE SHEME BOJA, A SINAGOGA JE SADA ENERGETSKI EFIKASNIJA I ODRŽIVA, SMANJUJUĆI POTROŠNJU ENERGIJE I INTENZITET UGLJENIKA ZA OKO 20% U ODNOSU NA IZVORNU ZGRADU.
Prethodno je sinagoga bila termički nepropusna i skupa za održavanje. Sada, međutim, uprkos dodavanju novog proširenja i vrlo bliskoj saradnji sa stručnjacima za konstrukcije i usluge u projekat je osmišljen tako da će ukupna potrošnja energije zgrade i rezultirajući intenzitet ugljenika biti smanjeni za oko 20% u poređenju s izvornom građevinom. Izolacioni pokrivač visokih performansi uveden je u stari krov, a toplinski masivna dvostruka podna ploča koja uključuje dovod svježeg vazduha unutar novog proširenja prethodno zagrijava vazduh za prirodnu ventilaciju zaštićene zgrade.
Nova galerija osmišljena je kako bi posjetioce odvela na putovanje kroz jevrejsku istoriju Manchestera i putovanja koja su dovela Jevreje u grad, sve do današnjih zajednica u gradu. Dizajnirana u saradnji sa All Things Studio i opremljena od strane stručnjaka za muzejske instalacije, The Hub, galerija po prvi put daje muzeju namjenski prostor za izlaganje opsežnog dijela svoje zbirke od preko 31.000 predmeta.
NOVA GALERIJA MUZEJA VODI POSJETIOCE KROZ JEVREJSKU ISTORIJU MANČESTERA I PUTOVANJA ZAJEDNICE U GRADU, PRUŽAJUĆI NAMJENSKI PROSTOR ZA IZLAGANJE OPSEŽNE ZBIRKE MUZEJA.
Interpretacijske ploče, koje je dizajnirao Kellenberger-White, izrađene su od recikliranih materijala kao dio muzejske predanosti održivosti. Novi muzej sada je takođe potpuno dostupan s pristupom liftom i slušnim indukcijskim petljama u cijelom novom proširenju i susjednoj zgradi.