Nedavni razgovor sa kolegom potakao me je na razmišljanje o počecima časopisa “Prostor”, o njegovoj osnovnoj misiji i ideji koji su nas vodila od samog početka 2006. godine. Cilj je bio promovisati odgovorno korišćenje prostora i dati priliku za predstavljanje značajnih projekata i ljudi iz arhitektonske struke. Časopis je zamišljen kao mjesto gdje će stručnjaci moći da podijele svoje ideje, približavajući važnost arhitekture i prostornog planiranja široj javnosti. Željeli smo naglasiti važnost naše profesije ne samo kolegama arhitektima, već i široj zajednici, te inspirisati studente i sve zainteresovane za prostor koji nas okružuje. Ova misija i dalje stoji kao temelj našeg rada u časopisu.
Kroz skoro dvije decenije postojanja, “Prostor” je postao mjesto gdje se predstavljaju inovacije, kvalitet i posvećenost svijetu arhitekture i urbanizma. Kroz godine, realizovali smo preko 200 razgovora s arhitektama iz Crne Gore, regiona, i svijeta, dokazujući važnost Prostora za arhitektonsku zajednicu a i zemlju. Bez obzira na izostanak institucionalne podrške, entuzijazam i uvjerenje u značaj časopisa vodili su nas kroz skoro dvije decenije postojanja, pretvarajući Prostor u arhiv arhitektonskih događanja u Crnoj Gori.
U uvodu najnovijeg broja želim da naglasim temeljne vrijednosti i misiju koja je pokrenula Prostor. Naš fokus nije na velikim projektima; već onim koji su značajni za zajednicu bez obzira na veličinu. Sa ponosom ističem da smo kroz godine postali ključni medij za promociju arhitekture, ugostivši brojne domaće i međunarodne stručnjake. Nastavljamo sa misijom predstavljanja inovacija, kvaliteta, i posvećenosti svijetu arhitekture i urbanizma, svjesni da je Prostor odraz arhitekture u Crnoj Gori i zajedničke odgovornosti za prostor koji dijelimo.
Dosta sam vam ispričala o radu i razvoju časopisa “Prostor” kroz godine, a sada je vrijeme da otkrijemo šta nam donosi najnoviji broj.
U najnovijem broju časopisa, čeka vas raznovrsnan broj tema koje obuhvataju sve od inovativnih arhitektonskih realizacija do dubokih razmišljanja o održivosti i integraciji prirode u naše svakodnevne živote.
Započinjemo s “Villom Mandragora”, sjajnim primjerom kako arhitektura može harmonično koegzistirati s mirnim krajolicima Kotora, dok savladava izazove terena. Ovaj projekt je savršen uvod u razgovor o značaju integracije sa prirodom i pejzažem.
Zatim vas vodimo u svijet NFO arhitektonskog studija iz Hrvatske, gdje ćemo kroz razgovor s osnivačicom Kate Marunicom istražiti njihov jedinstveni pristup radu, koji obuhvata široki spektar projekata. Ovaj intervju pruža dubok uvid u rad i filozofiju jednog od najinovativnijih arhitektonskih studija u regiji, ističući važnost timskog rada, kreativnosti i stalne težnje ka unapređenju arhitektonske prakse. Njihova posvećenost inovacijama u arhitekturi čini NFO studio ne samo liderom u svom polju, već i primjerom vrijednim divljenja i slijeđenja.
Ne propuštite da pogledate nagrađene projekte na međunarodnom konkursu za dizajn bolničkog objekta na Cetinju, koji je privukao pažnju arhitekata iz cijelog svijeta, ističući važnost estetskih i funkcionalnih standarda u zaštićenim okruženjima.
Upoznajte se takođe s transformacijom tradicionalne porodične kuće na obrnocima Fruške Gore, projektom studija 4MIND. Njihov rad predstavlja primjer kako se prošlost i sadašnjost mogu savršeno spojiti.
Na tržište Crne Gore stigao je prevod djela “Oči kože: arhitektura i čula” Juhanija Palasmea, koji otvara nove perspektive u razumijevanju arhitekture, naglašavajući značaj višečulnog iskustva prostora. Prisutnost ovakve literature na našem jeziku je od izuzetne važnosti jer omogućava bolje razumijevanje složenih arhitektonskih koncepta i teorija, čineći ih dostupnijim i razumljivijim. Takođe, promoviše širu kulturu čitanja i diskusiju o arhitekturi među stručnjacima, studentima i ljubiteljima dizajna, podstičući razvoj i obogaćivanje domaće arhitektonske scene.
BEZ OBZIRA NA IZOSTANAK INSTITUCIONALNE PODRŠKE, ENTUZIJAZAM I UVJERENJE U ZNAČAJ ČASOPISA VODILI SU NAS KROZ SKORO DVIJE DECENIJE POSTOJANJA, PRETVARAJUĆI PROSTOR U ARHIV ARHITEKTONSKIH DOGAĐANJA U CRNOJ GORI.
Istražujemo kako inovativni edukativni prostori poput škole Jacques Chirac i ruralnih škola mogu oblikovati obrazovanje kroz harmoniju i funkcionalnost. Za nedavno raspisan konkurs za novu školu u Podgorici, ovi primjeri mogu biti inspiracija za stvaranje podsticajnih obrazovnih prostora koji promovišu interaktivnost i povezanost s prirodom, ključne za inovativnu obrazovnu sredinu.
Predstavljamo vam pet izuzetnih primjera dnevnih soba koje se izdvajaju svojim jedinstvenim i smjelim dizajnom. Ove dnevne sobe služe kao prava inspiracija za one koji su spremni na eksperimentisanje i žele unijeti nešto novo i drugačije u svoj životni prostor. Svaki od ovih primjera pokazuje kako hrabri izbori u bojama, teksturama i rasporedu mogu transformisati prostor, čineći ga ne samo funkcionalnim, već i odrazom ličnog stila i kreativnosti.
Čitajte o izložbi “Na plaži”, koja se bavi maritimnim nasljeđem Jadrana i Bokokotorskog zaliva. Izložba koristi interaktivne elemente kako bi istakla uticaj čovjeka na ovaj dragocjeni region, te podstiče posetioce na refleksiju i preduzimanje koraka ka zaštiti prirodnog i kulturnog nasljeđa. Interaktivnost izložbe omogućava posjetiocima da na nov način dožive i shvate važnost očuvanja našeg zajedničkog okruženja.
NASTAVLJAMO SA MISIJOM PREDSTAVLJANJA INOVACIJA, KVALITETA, I POSVEĆENOSTI SVIJETU ARHITEKTURE I URBANIZMA, SVJESNI DA JE PROSTOR ODRAZ ARHITEKTURE U CRNOJ GORI I ZAJEDNIČKE ODGOVORNOSTI ZA PROSTOR KOJI DIJELIMO.
Za kraj, želim da pozovem sve vas, naše čitatelje, arhitekte, dizajnere, studente, i ljubitelje arhitekture, da se aktivno uključite u stvaranje i obogaćivanje sadržaja našeg časopisa. Svaki vaš doprinos, bilo da je u obliku ideja, projekata, ili razmišljanja, neophodan je za nastavak naše misije oblikovanja prostora koji inspiriše. Zajedno možemo kreirati još bogatiji i dinamičniji sadržaj za buduće generacije, nastavljajući da gradimo i razvijamo “Prostor” kao platformu za sve one koji cijene arhitekturu i dizajn.