Prostor_66

PROSTOR BANNER

Eukaliptus-aromatični miris u prostoru

Šume su neprocjenjivo prirodno bogatstvo. Ona su glavna fabrika kiseonika i potrošač ugljendioksida. Zato se kaže da su šume plića zemlje. Izvor su zdravlja i oplemenjivači klime, povećavajući vlažnost vazduha i količinu padavina, štite od vrućina. Očaravaju izgledom, svojom zelenom masom, pa one su naše zeleno zlato. Od ogromnog broja biljnih vrsta evo jedne koja dolazi iz dalekih prostora a kod nas se uspiješno gaji. Pored toga u ovom periodu je jako zastupljena kada su u pitanju dekoracije božićnih vjenaca.

Eukaliptus je zimzelena drvenasta biljka rodom sa Tasmanije i Australije a koja se proširila po čitavom svijetu. Zahvata uglavnom prostore sa toplijom klimom kao što su predjeli Indonezije, Indije, Mediterana, Sjeverne i Južne Afrike, Kalifornije, Teksasa, Floride, Argentine. Danas na Tasmaniji raste carski eukaliptus “Centurion” visok preko 100 metara. Uspiješno se gaji po čitavom svijetu uz određene uslove, koje treba ispoštovati.

Uglavnom vrlo brzo raste osim nekih vrsta koje se gaje u kućnim uslovima. Smatra se da postoji preko 500 vrsta Eukaliptusa, koje u prosjeku narastu oko 30 metara, mada smo vidjeli da ima primjera i preko 100m.

1445757866

Eukaliptus potiče iz porodice Mirti. Na oko 50km od centra Sidneja sa sjeverne strane visine od 100-1300m nalaze se Modre planine sa šumama Eukaliptusa. Sve izgleda modro - plavo a spektar boja se širi horizontom.


Danas na Tasmaniji raste carski eukaliptus “Centurion” visok preko 100 metara. Uspiješno se gaji po čitavom svijetu uz određene uslove, koje treba ispoštovati.


Kao što vidimo ovo je vrlo interesantna biljka sa ogromnom biljnom masom. U odnosu na to koliko može da poraste nije neki probirač zemljišta. Uspijeva skoro na svim tipovima ali najviše voli vlažno, kisjelo i glinovito. Na lošijem tlu sporije će da raste ukoliko ga ne budemo prihranjivali. Prihranjujemo ga u toku ljeta i proljeća od aprila do avgusta. Fosfor mu uopšte ne prija.

Zalivanje eukaliptusa je obavezno da bude što češće. Voli močvarne predjele pa se često gaji i zbog isušivanja zemljišta. Međutim neke vrste traže manje vode. Orošavanje mu nije potrebno. Zimi ga svakako treba manje zalivati.

d074d0 ad4af499aaba4e9bbe94acd537521744mv2 d 2000 3000 s 2

Eukaliptus voli sunčane položaje mada može uspijevati i na polusjenovita mjesta. Voli visoke temperature i puno svjetlosti. No vrlo je prilagodljiv pa može podnijeti temperaturu i do -10 stepeni a neke vrste i još niže.

Razmnožava se sjemenkom ili reznicama. Uspješnije je razmnožavanje sjemenom s obzirom na brz rast.

Vrlo je otporan na bolesti mada ga umiju napasti lisne vaši i gljivične infekcije.


Dekoracija buketa bila bi mnogo siromašnija bez lista eukaliptusa. Posebno se primjenjuje u dekorativnim vjencima jer list dugo ostaje zelen i svjež.


Listovi eukaliptusa izgledaju kao novčići srebrnasto plave boje kod najvećeg broja vrsta. Međutim kod drugih su goli, mirišljavi različitog oblika, sjedeći, naspramno spiralno raspoređeni. Sadrže specifične materije koje nijesu otrovne za čovjeka ali za mačke i pse mogu biti.

DIY Easy Winter Wreath

Eukaliptus cvjeta ljeti. Cvjetovi se pojavljuju u cvastima, rijetko su pojedinačni. Bijeli su, žućkasti, rozi, crveni, dok procvjetaju su okrugli, ali kasnije se pojavljuju duge latice. Vrlo su interesantni.

Kad biljka precvjeta stvori se na vrhu čaura sa 3-6 poklopaca koje su pune sjemena koje sitno i sazrijeva krajem godine ali se čaure otvaraju tek poslije 2-3 godine. Plod ima ugodnu aromu.

Sadnja kod kuće zahtijeva posebne vrste i odgovarajuće uslove. Kućni eukaliptusi mogu narasti nekoliko metara. Najpoznatiju kućni eukaliptus je Guni, takozvani sobni eukaliptus. Za ovu vrstu potrebna je dobra zemlja pošto ga uglavnom gajimo u saksiji, mada se može posaditi i u nekom zaklonjenom mjestu đe ćemo ga zimi malo ušuškati. Ljeti ćemo ga svakako iznijeti napolje na sunčano mjesto. Zalivanje je obavezno i vrlo često. Prihranjivanje obavezno i od aprila do avgusta. Pošto prilično brzo raste, ponekad izgleda sa rijetkom krunom duž pravog stabla. Zbog toga je važno da mu u proljeće skratimo grane pa čak i stablo da bi dobio ljepši i bujni izgled. Ako želimo da naš eukaliptus ima žbunast izgled odsjeći ćemo stablo skoro do dna da bi što više biljne mase izraslo. Ali osnovne potrebe se moraju ispoštovati.

thanks garland b copy


Eukaliptus je vrlo korisna biljka i ima vrlo široku upotrebu. Ljekovita svojstva ima imaju i list i kora i korijen. List je bogat eteričnim uljima koji imaju široku primjenu u farmaciji, kozmetici, kući.


Upotreba

Eukaliptus je vrlo korisna biljka i ima vrlo široku upotrebu. Ljekovita svojstva imaju i list i kora i korijen. List je bogat eteričnim uljima koji imaju široku primjenu u farmaciji, kozmetici, kući. Osim ulja bogato je i gorkim materijama, taninom i drugim materijama. List je snažan antiseptik. Posebno je značajan za disajne organe. Koristi se za prehladu, za inhalaciju (izbacivanje šlajma), protiv virusnih infekcija, za ublažavanje gripa, začepljenog nosa, protiv glavobolje, sinusa i ima zaista široku primjenu.

LJ Centerpiece

MAT08850

Ulje eukaliptusa je poznati osvježivač vazduha. Drvo eukaliptusa je poznato u drvnoj industriji, građevinarstvu i sl. Sadi se u močvarnim predjelima jer između ostalog svojim mirisom rastjeruje komarce.

Šta bi radile Koale da ne žive u njihovim krošnjama i hrane se njegovim listovima.

Dekoracija buketa bila bi mnogo siromašnija bez lista eukaliptusa. Posebno se primjenjuje u dekorativnim vjencima jer list dugo ostaje zelen i svjež.

Zaista je teško naći drvo koje čovjeku daje ovoliko bogatstvo u mnogim oblastima.

Tekst: Krstinja Zečević

 

 LOGO WHITE

Časopis za Arhitekturu, građevinarstvo, enterijer. dizajn i ličnosti.

Kontakt


Tel: +382 (0) 20 653 271

Tel: +382 (0) 69 429 375

Tel: +382 (0) 67 210 904

E-mail: casopisprostor@gmail.com

Podgorica

 

Časopis Prostor u inboxu

PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

We do not spam!