Centralni park Tuzi sa pejzažnim uređenjem dvorišta Gimnazije /
OPIS LOKACIJE
Predmetna lokacija se nalazi u Opštini Tuzi koja se prostire u jugoistočnom dijelu Crne Gore uz magistralni pravac ka Albaniji. Zahvat se nalazi u sklopu LSL Tuzi-dio cjeline 19“ i po pretežnoj namjeni se nalazi u zahvatu školstva.
Predmetni zahvat obuhvata površinu od oko 19.500 m2 u okviru koje se nalazi objekat Gimnazije “25.Maj” oko 11.900 m2.
Šira lokacija obuhvata Osnovnu školu “Mahmut Lekić“, fudbalske terene kluba “Dečić“, predškolsku ustanovu “Naša radost“, objekte uslužnih djelatnosti i objekte individualnog/višeporodičnog stanovanja sa istočne i sjeverne strane lokacije.
Šira lokacija predmetnog zahvata
KONCEPT PROJEKTOVANOG RJEŠENJA
Pejzažno uređenje lokacije je proisteklo iz elemenata tradicionalne arhitekture ovog podneblja što se ogleda u upotrebi prirodnih i toplih materijala kao što su beton i drvo. Cilj je bio stvoriti prostor koji će ambijentalno da dominira u širem i užem kontekstu, na čijem otovrenom prostoru će biti moguće organizovati različite kulturne i zabavne manifestacije. Postavkom modernih elemenata i zelenila, čija materijalizacija je uklopljena sa tradicionalnim materijalima i biljnim fondom okruženja, stvoreni su mikro ambijenti. Cilj je bio stvaranje ambijenta sa usklađenom kompozicijom, gdje su predviđeni objekti sagledivi i u harmoničnom odnosu. Projektnim zadatkom predviđena je rekonstrukcija dvorišta Gimazije sa formiranjem parking prostora kao i formiranje ograde između dvorišta i javnog prostora.
Cijeli prostor koji je u zahvatu projekta se dijeli na dvije zone:
- Zona centralne zelene površine sa zonom okupljanja
- Dvorište Gimnazije 25.maj“
Zona centralne zelene površine sa zonom okupljanja ima površinu 7.621 m2, dok zona dvorišta Gimnazije obuhvata 11.918,45 m2. Ukupna površina urbanističke parcele iznosi 19.539,45 m2.
Cilj rekonstrukcije dvorišta Gimazije, bio je formiranje mjesta za pasivan i aktivan odmor za određeni tip korisnika, sa postavkom pergole u ulaznom dijelu kao višenamjenskim objektom.
Mikroambijenti budućeg parka
OPIS FUNKCIONALNOG RJEŠENJA
U funkcionalnom smislu uređenje terena je podijeljeno na prostor uređenja zone okupljanja, centralne zelene zone i dvorišta Gimnazije.
Glavni projekat uređenja terena urađen je jedinstveno za kompletan zahvat predmetne lokacije. Neometan pristup svim zainteresovanim korisnicima, osobito osobama sa posebnim potrebama je projektovan u skladu sa Pravilnikom o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom. Predmetna površina ima prvenstveno reprezentativan karakter pa je posebna pažnja posvećena njenom oblikovanju, odabiru biljnog materijala koji će biti atraktivan cijele godine, te odabiru urbanog mobilijara, adekvatnog osvjetljenja, popločanja i sl.
Materijali i urbani mobilijar su od betonskih elemenata, prilagođeni postojećem ambijentu, a ozelenjavanje je vršeno autohtonim i alohtonim ukrasnim vrstama prilagođenim ovom podneblju.
MIKROAMBIJENTI PROSTORA:
- Centralna zelena površina sa formiranim ambijentima za pasivan odmor
- Multifunkcionalni travnjak u okviru zelene površine sa kockama za sjedenje kao mikroprostorima za odmor i okupljanje i mjestom za skulpturu kao fokalnom tačkom prostora.
- Zona okupljanja koja funkcioniše kao pjaceta i fokalna tačka. U njoj se nalaze pop-up market, vodeno ogledalo, fontane i mjesta za sjedenje.
- Igralište kao višenamjenska površina koja obuhvata mjesta za sjedenje, tematsku opremu za igru,
- Zona prelaza iz zelenog prostora u čvrsti popločani prostor pjacete sa formiranim mjestima za sjedenje i dekorativnim sadnim materijalom koja doprinosi atraktivnosti parka.
- Zona multifunkcionalne bine za održavanje različitih manifestacija
- Školsko dvorište sa platoom za sjedenje i pergolom kao centralnom tačkom prostora
- Sportsko rekreativna površina u dvorištu kao zona koja zauzima najveću površinu
- Parking zone
Zona okupljanja - pjaceta
Zona okupljanja, sa površinom od 2908 m2, ima za cilj stvaranje nove vrijednosti šireg prostora Opštine Tuzi i stvaranje ãkolektivnog“ prostora za okupljanje i održavanje različitih manifestacija tokom cijele godine. Prostorna kompozicija se usložnjava uvođenjem dodatnih objekata arhitekture, privremenog karaktera, koji podržavaju predviđene sadržaje i predstavljaju tačke susreta u prostoru, kako učenika, tako i cijelog naselja.
Zona okupljanja je pozicionirana u linearnom potezu uz dvije saobraćajnice na istočnom i južnom dijelu parcele. Pažljivo pozicioniranim pješačkim pravcima, formirana je mreža komunikacija koja povezuje zonu okupljanja sa svim okolnim putnim pravcima i sa unutrašnjim dvorištem Gimnazije.
U sklopu zone okupljanja se nalazi multifunkcionalna “bina” formirana u vidu izdignutoga platoa na površini od 182,62 m2. Prostor bine predstavlja multifunkcionalni mikroambijent na kome je moguća postavka montažnih bina, bioskopa na otvorenom, galerijskih izlaganja itd.
Zona je formirana kao mjesto okupljanja korisnika prostora različitih generacija.
U sklopu uređenja površine pjacete planirane su dvije fontane sa mlaznicama u parteru i jedno vodeno ogledalo čija površina zauzima 31 m2. U prostorima za sjedenje planirana je izgradnja dva tipa betonskih klupa sa drvenom oplatom. Klupe su pozicionirane na zapadnom dijelu zone uređenja, na samom prelazu u uređenu ozelenjenu površinu kao i u južnom dijelu zone, uz zelene površine. Linearni pravac saobraćajnica je praćen linearnom postavkom zelene infrastrukture u vidu drvorednih sadnica uz južni i istočni pravac kretanja. Ovakvim uređenjem formiraju se jasni ulični frontovi i prostor se uvezuje u zeleni sistem Opštine Tuzi. Sa istočne strane, drvoredne sadnice formiraju još jednu linijsku strukturu, stvarajući dupli drvored i formiraju humani prostor u kome je predviđena postavka modularnih privremenih objekata u vidu izložbenog prostora sa različitom tematikom.
Povezanost zone okupljanja sa uređenom ozelenjenom površinom, rješena je glavnim pješačkim osama koje ujedno povezuju i istočnu i zapadnu stranu lokacije.
Zona bine: U okviru zone okupljanja bina je smještena u sjevernom dijelu lokacije, na ukrštanju pješačkih pravaca iz dvorišta Gimnazije i okolnih saobraćajnica. Bina, odnosno plato, je vješto uklopljen u teren, formiranjem zelenog pojasa kompozicijom visokog i srednjeg drveća i žbunja, čime se skriva projektovani nasip. Uvučena u zelenu zaštitnu zonu, odvojena je vizuelno i fizički od dvorišta Gimnazije. Ova zona predstavlja prostor na kome će se odvijati različite manifestacije u vidu koncerata, predstava, projekcija itd. Takođe, postavljanjem stepenica širokog podesta, zona bine je fomirana kao mjesto za okupljanje i sjedenje.
U unutrašnjem dijelu zone okupljanja predviđena je sadnja magnolije (Magnolia grandiflora), sa tamno zelenim listovima i bijelim cvjetovima, predstavljajući podlogu za postavku drvoreda tulipanovca (Liriodendron tulipifera), dekorativne teksture i boje listova tokom cijele godine. Popločani prostor je riješen u monohromatskom tonu sive boje, nijansiranjem, čime kompozicija zelenih površina u formiranim mikroambijentima na prelazu u centralnu zelenu površinu dolazi do izražaja sa koloritom i teksturom biljaka. U ovom dijelu predviđena je linijska postavka ukrasnih trava koje čine idealnu osnovu na koju se nadovezuju boje lavande, žalfije, loropetaluma i santoline.
Zona centralne zelene površine: Centralna zelena površina, sa bistom, za razliku od otvorenog prostora zone okupljanja, ima za cilj stvaranje intimnog prostora, zatvorenih vizura i formiranih mikrolokacija. Projektovan je centralni travnjak u kome je predviđena postavka biste kao fokalne tačke travnjaka. Izbjegnuto je postavljenje biste u centralnom dijelu uređene ozelenjene zone, čime se posjetilac uvodi u intimni parkovski prostor i otkriva njegove sadržaje. Postavkom monumentalnog stabla (crveni hrast-Quercus rubra) dugovječnog trajanja, zanimljive teksture lista i kolorita tokom svih godišnjih doba, postavljena je kontra teža prostoru biste i slobodna površina travnjaka dobija monumentalan karakter sa mogućnošću multifunkcionalnog korišćenja. Elementi sjedenja u vidu kocke, čija materijalizacija je beton sa oplatom od drvenih oblica, postavljene su obodom površine travnjaka.
Sva planirana pješačka šetališta su opremljena urbanim mobilijarom koji uključuje klupe, kante za otpatke i česmu.
Zelena zaštitna zona je formirana u zapadnom dijelu, ka parking prostoru kao i ka južnom dijelu uz pristupnu saobraćajnicu. Glavna pješačka staza sa popločane površine pjacete prodire u dio centralnog travnjaka, gubi svoje ivice i u potpunosti nestaje u centralnom dijelu, da bi opet iz ãmekanog“ prešla u svoju prvobitnu vještačku strukturu. Materijalizacijom staza, jasno je definisan ãmeki“ prostor za razliku od popločane površine pjacete. Glavna staza, koja ide obodom travnjaka dijelom je rješena popločanjem, dok u unutrašnjem dijelu uređene ozelenjene zone prelazi u meke materijale šljunka. Na njenom potezu stvorene su mikrolokacije za intiman i miran odmor. Projektovanom sadnjom drveća i žbunja mikrolokacije su prostorno i vizuelno odvojene od centralnog travnjaka.
Dječje igralište je na rakrsnici pješačkih komunikacija. Postavljen je mobilijar za igru djece, kao i urbani mobilijar koji je dat kao dio projekta u vidu kataloga i detalja.
Rješenjem je ispunjena norma data urbanističko tehničkim uslovima od minimum 40 % površina za pejzažno uređenje (zelene i slobodne površine).
Zona pristupne ulice sa parking prostorom za korisnike prostora, formirana je na zapadnom dijelu lokacije.
Zona dvorišta Gimnazije: Uređenje dvorišta Gimnazije ã25. Maj“ obuhvata rekonstrukciju postojećih staza, sportskog terena i formiranje platoa uz sami ulaz u objekat. U okviru uređenja školskog dvorišta predviđeno je formiranje platoa na kome su pozicionirani temelji pergola za buduću postavku konstrukcije. Na platou se postavljaju klupe identičnog tehničkog rješenja kao na prostoru zone okupljanja. Obodom platoa predviđena je sadnja žbunastih vrsta i perena zajedno sa kompozicijom visokog i srednjeg drveća. Veliki travnjak na koji se nadovezuje sportska zona je formiran na sjevernom dijelu dvorišta i predstavlja multifunkcionalni prostor za korišćenje u vidu pasivnog i aktivnog odmora. U ovom dijelu su takođe obodom postavljene kocke za sjedenje. Rekonstrukcijom sportskog terena i postavkom tribina, stvoriće se mjesto okupljanja svih generacija i daće cjelokupnom prostoru Gimnazije novu vrijednost, kako ambijentalnu tako i socijalnu. U okviru ove zone, u zapadnom dijelu, predviđen je parking prostor. Ova zona izdvojena je od ostalih dijelova uređenja terena ove parcele ogradom radi bezbjednosti učenika za vrijeme odvijanja nastave. U ovom dijelu je postavljena kompozicija od ukrasnih trava (Miscanthus sinensis, Pennisetum setaceum “Rubrum”) i lavande (Lavandula angustifolia) sa malčiranjem sitnim sivim ukrasnim šljunkom. Kompoziciju nadopunjuju masline sa visokim sadnicama tulipanovca- Liriodendron tulipifera
MATERIJALIZACIJA
Odabir materijalizacije je usklađen sa potrebama prostora i ambijentom u kome je ostvarena arhitektura uređenja terena. Za materijalizaciju partera koriste se kvalitetni materijali, i to u kombinaciji savremenih i tradicionalnih. Kod materijala koji se koriste za uređenje predmetne lokacije svedena je upotreba čvrstih materijala betona, drveta, metala i šljunka i živog poroznog materijala, zelenih površina.
Za zonu okupljanja i pješačke površine predviđena je betonska podloga sa finom završnom obradom u tri nijanse sive boje, tamno siva, siva i svjetlo siva. Za popločanje centralnog dijela predviđeno je popločanje od štampanog betona sa završnom obradom četkanja u tri nijanse sive Od tamno sive do svijetlo sive, u kome tamni gradijent počinje od zelenih površina i završava se u svijetlom aspektu ka ulici.
Dio pješačkih površina u okviru centralnog parka formiran je kao površina sa sabijenim šljunkom. Ove površine ojačane su potporom za šljunak kako bi se spriječilo rasipanje šljunka na betonskim površinama. Travnate površine odvojene su od pošljunčane razdijelnicima od aluminijumskih ivičnjaka.Zidovi vodenog ogledala oblažu se čeličnim limom na dio koji je van vode. Dno vodenog ogledala se popunjava slojem oblutaka tamnije boje zbog intenzivnije refleksije.