PREDSTAVALJANJE: TRŽNI CENTAR U PODGORICI /STUDIO SYNTHESIS ARCHITECTURE & DESIGN©
U industrijskoj zoni KAP-a, na obodu Podgorice, dizajniran je novi tržni centar kao holistički urbani reper uz jugo-zapadnu zaobilaznica ka aerodromu Golubovci. Koncept objekta poslovne, komercijalne i uslužne djelatnosti fokusiran je na stvaranju jedinstvene atraktivne forme koja će omogućiti fleksibilnost funkcije i komfor korisnika kako i van tako i unutar objekta.
Prilikom definisanja volumetrije objekata dominantnu ulogu su imali namjena samog objekta, okolni objekti u industrijskoj zoni kao i percepcija objekta sa magistrale i iz perspektive samih korisnika prostora. Polazeći od karakterističnih šed krovova na objektima u okruženju, formiran je objekat koji interpretira industrijske elemente savremenim oblikovnim izrazom. Istaknuta je fasadna opna objekta koja svojom formom doprinosi savremenom izrazu tipičnog industrijskog objekta sa šed krovovima.
Uz trasu nove jugo-zapadne zaobilaznice i nedaleko od njenog priključenja na postojeću magistralu Podgorica-Golubovci, objekat se prostire na presječnoj putanji kreirajući arhitektonski landmark u otvorenom landscape-u i zoni karakterističnoj po industrijskoj arhitekturi.
Na preko 9 000 m2 u prizemlju formira se dominantni horizontalni volumen koji je integrisan sa postojećim industrijskim ambijentom primjenom karakterističnih šed krovova. Odvažan dizajn fasade igrao je glavnu ulogu u stvaranju upečatljivog i atraktivnog arhitektonskog repera. Terakota kolorit podužnog solida sa šed krovovima evocira karakterističan ton zemlje u ovoj zoni. Statična forma kubusa koji objedinjuje unutrašnji prostor razigrana je fasadnom opnom od perforiranog lima. Uloga opneu oživljavanju cjelokupne horizontalne strukture postignuta je primjenom vertikala koje u svom ritmu obogaćuju formu objekta i okolni prostor.
S jedne strane, na lokaciji je omogućen komfor za automobilski saobraćaj. Kako je sama lokacija atrakcija na spoju dvije primarne saobraćajnice, otvoreni prostor oko objekta iskorišćen je za pristup i akomodaciju vozila. „Drive through“ za restoran omogućava jednostavan prolaz vozilom za korisnike koji se ne zadržavaju na lokaciji i time se stvara prohodan protok kretanja uz prometnu trasu zaobilaznice.
S druge strane, objekat je dizajniran da pruži komfor korisnicima prostora, te je s toga vođeno računa o prostorima za saocijalnu interakciju. Jedinstveni ortogonalni kubus objekta, koji se linearno pruža na lokciji, čine tri integrisane cjeline.
ARHITEKTONSKI STUDIO:
STUDIO SYNTHESIS architecture & design©
Vodeći projektant:
Dr Sonja Radović Jelovac, dipl.ing.arh.
Projektantski tim:
Dragana Mihić Tešanović, dipl.ing.arh.
Marija Lukić, dipl.ing.arh.
Marija Vuletić, dipl.ing.arh.
Marko Jović, dipl.pejzaž.arh.
Stepan Jevtić, dipl.ing.arh.
Marko Kavarić, dipl.ing.građ.
Lokacija: Podgorica
Spratnost objekta Po+P+1.
Površina urbanističke parcele: 22 978 m2
Površina objekta (BRGP): 11 002.61m2
Ulazni hol objekta smješten je u centralnom dijelu s dva ulaza s obije strane integrišući javno kretanje između objekta i spoljašnjeg prostora, kao i kretanje kroz sami objekat. Prepoznati kao prostori za socijalizaciju, zone uz ulaze su osmišljene kao platoi sa mjestima za sjedjenje koje su zelenim baferom zaštićene u odnosu na saobraćajnice i parking prostor. Ove ušuškane oaze uz objekat integrišu se sa unutrašnjim holom i time se kreira trg u centru objekta.
Dva krila objekta, koja su znatno veće površine, funkcionalno su predviđena za komercijalni i uslužni sadržaj. Uz otvore na šed krovovima i staklene zid zavjese na fasadi ostvaren je komforan i fleksibilan unutrašnji prostor okupan prirodnom svjetlošću.
Sa suprotne strane u odnosu na glavni ulaz, centralni lobi izlazi na pješačku promenadu koja se rampom povezuje sa aktivnom površinom na krovu. Usled buke sa pomenutih saobraćajnica, korisnici su na ravnom dijelu krova zaštićeni fasadnom opnom i time uživaju komfor ljetnjeg bioskopa na otvorenom i igrališta za djecu. Po obodu krova kreirane su zone za sjedjenje sa vizurama ka gradu i ka kontaktnim zelenim površinama. Oplemenjivanjem ovog prostora zelenilom i savremenim mobilijarom, čija materijalizacija se uklapa sa industrijskim nasljeđem, materijalima i biljnim fondom okruženja, stvoreni su mikro ambijenti.
OPIS FUNKCIONALNOG RJEŠENJA
Objekat je koncipiran kao objekat komercijalnih i uslužnih djelatnosti, koji se sastoji od jedinstvene fleksibilne osnove u okviru koje su izdvojene sljedeće funkcionalne cjeline:
- Drive -In za lanac brze hrane sa zasebnim pristupom i parkingom;
- Prostor tržnog centra sa modularnom organizacijom lokala za izdavanje koji omogućava fleksibilnost u korišćenju (shell and core) koji sadrži sljedeće zone:
- • Uslužna zona - F&B zona (Food and Beverage)
- • Uslužna zona – banka, poslovnice mobilnih operatera, apoteke, i sl.
- • Uslužna zona– kozmetički, frizerski saloni, SPA
- • Komercijalna zona- prodavnice (odjeća, nakit, igračke, pet shop, itd.)
- • Komercijalna zona– trgovinski lanac prehrambenih proizvoda
U okviru objekta predviđeni su i sadržaji neophodni za funkcionisanje tržnog centra: tehnički prostori, magacini, kancelarije uprave, prostori za obezbjeđenje, za tehničko osoblje, toaleti.
KONCEPT PEJZAŽNE ARHITEKTURE
Ozelenjavanje cjelokupnog prostora ima za cilj oplemenjavanje šireg i užeg konteksta. Odabir sadnog materijala je prilagođen klimatskim uslovima zone 8 i 9. Kompoziciju čine četinarske i lišćarske vrste stabala, žbunaste vrste, perene i pokrivači tla. Izabrana je vegetacija sa izraženim sezonalnim karakteristikama kako bi zelenilo biti dekorativno tokom cijele godine. Imajući u vidu uslove sredine, vođeno je računa o stvaranju lokacija sa povoljnim mikroklimatskim uslovima kroz pažljivo biran sadni materijal, njegovu lokaciju i kutaka za miran odmor. Cilj je stvaranje ambijenta sa usklađenom kompozicijom, gdje su predviđeni objekti sagledivi i u harmoničnom odnosu. Zbog sagledivosti objekta visoke drvenaste vrste kao što su Pinus pinea, Quercus ilex i Celtis australis su planirane za sadnju sa zadnje strane objekta. U ovoj zoni se planira presađivanje postojećih stabala čempresa Cupressus sempervirens. Sa bočne i sa prednje strane objekta planira se sadnja nižeg drveća kako bi objekat bio saglediv sa saobraćajnice. U ovij zoni projektovana je sadnja stabla maslina Olea europaea, zatim na sjenovitim mjestima Osmathus fragrans a kao akcentna vrsta Prunus cerasifera Pissardii. Pored parking mjesta predviđena je sadnja vrste Morus platanifolia čija krošnja neće zakloniti vizure ka objektu. U zelenim zonama oko platoa predviđena je sadnja žbunastih vrsta Nerium oleander, Pittosporum tobira, Viburnum tinus. Od dekorativnih trava predlaže se Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’, Miscanthus sinensis ‘Purpurescens’, Hakonechloa macra. Od perena se predviđa sadnja Lavandula stoechas, Rosmarinus officinalis, Stahis byzantina, Salvia x jamensis. Kao zeleni krov predlaže se sadnja seduma.
TERAKOTA KOLORIT PODUŽNOG SOLIDA SA ŠED KROVOVIMA EVOCIRA KARAKTERISTIČAN TON ZEMLJE U OVOJ ZONI.
Inspirisani otvorenim pejzažom i visokim čempresima na lokaciji, priroda oko objekta se prepliće sa popločanjem i pješačkom rampom da postane dio arhitekture objekta. Ozelenjavanje cjelokupnog prostora ima za cilj oplemenjavanje šireg i užeg konteksta. Kompoziciju čine četinarske i lišćarske vrste stabala, žbunaste vrste, perene i pokrivači tla.
Imajući u vidu uslove sredine, vođeno je računa o stvaranju lokacije sa povoljnim mikroklimatskim uslovima kroz pažljivo biran sadni materijal, i uz njegovu poziciju kreiranje kutaka za miran predah korisnika. Cilj je stvaranje ambijenata sa usklađenom kompozicijom, gdje je predviđeni fond zelenila saglediv i u harmoničnom odnosu.
Integracijom razigranih vertikala na fasadnoj opni, visokih čempresa oko objekta i šed krovovima, horizontalni solid sa jednostavnom čeličnom konstrukcijom dobija koncept novog landmark-a Podgorice.