Pyramid of Tirana / MVRDV
U srcu glavnog grada Albanije, nova vrsta kulturnog središta sada je otvorena i dostupna javnosti. Piramidu u Tirani, izvorno izgrađenu kao muzej posvećen komunističkom diktatoru Enveru Hodži, dramatično je preobrazio MVRDV. Ponovnom upotrebom betonske konstrukcije, Piramida je sada otvorena skulptura u novom parku. U parku i skulpturi nalazi se niz šarenih kutija, razasutih unutar i oko izvorne zgrade u kojoj se sada nalaze kafići, studiji, radionice, biroi za osnivanje preduzeća, inkubatori i učionice u kojima će albanska mladež učiti razne tehnološke predmete besplatno. Stepenice su dodate kosim fasadama zgrade, omogućujući stanivnicima da doslovno hodaju po cijelom eksponatu bivšeg diktatora.
Iako je Piramida u Tirani donedavno bila gradilište, već je bila uveliko korišćena prošlog ljeta. Osim što su Albanci uživali u pogledu na grad, Piramidu su kao skriveni dragulj otkrili i turisti. S EU samitom i službenim otvaranjem zgrade kao besplatnog obrazovnog fakulteta za albanske tinejdžere Piramida se sada službeno vraća ljudima.
ZGRADA PIRAMIDE U TIRANI JE KROZ GODINE IMALA RAZLIČITE NAMJENE, KAO ŠTO SU RADIO STANICA, NOĆNI KLUB, MJESTO ODRŽAVANJA KONFERENCIJA I BAZA ZA NATO TOKOM RATA NA KOSOVU 1999. GODINE.
Prvo otvorena kao muzej 1988., Piramida u Tirani vodila je brojne živote. Od pada komunističkog režima, zgrada je korišćena na razne načine kao radio stanica, noćni klub, mjesto održavanja konferencija, centar za emitovanje i, tokom rata na Kosovu 1999., baza za NATO. Stalno mijenjanje namjena, zajedno s nedovršenim prethodnim planovima obnove, ostavilo je iza sebe mnoštvo izmjena koje su enterijer učinile pretrpanim i mračnim. Posljednjih deset godina pitanje šta učiniti sa zgradom pokazalo se vrlo kontroverznim. Međutim, studija objavljena 2015. pokazala je da se većina Albanaca protivi rušenju zgrade, a 2017. ta je želja ispoštovana kada je vlada objavila planove za transformaciju betonskog monolita.
Za mnoge Albance, Piramida je simbol pobjede nad režimom, a dizajn MVRDV-a inspirsan je načinom na koji su vratili zgradu. Nakon diktatorove smrti, propadajuća građevina dugo je služila kao mjesto za okupljanje mladeži Tirane, koja bi se penjala po kosim gredama i skliznula natrag. Sada se stepenice uzdižu nakošenim stranama, omogućavajući ljudima svih dobi da se popnu na vrh zgrade. Na zapadnoj strani, lift omogućava pristup vrhu piramide za one koji se ne mogu popeti stepenicama, dok jedna greda uključuje kosi dio gdje ljudi još uvijek mogu skliznuti do dna.
PIRAMIDA U TIRANI, KOJA JE PRVOBITNO BILA IZGRAĐENA KAO MUZEJ POSVEĆEN KOMUNISTIČKOM DIKTATORU ENVERU HOXHI, SADA JE PREOBLIKOVANA U NOVO KULTURNO SREDIŠTE KOJE JE OTVORENO ZA JAVNOST.
Rad dizajnerskog tima MVRDV-a obuhvata i zaokružuje postojeću strukturu, koristeći strukturu kao nacrt kojem su dodati javno dostupni prostori za obrazovanje i događaje. Gomila obojenih kutija koje sadrže prostorije za obrazovanje i događaje razbacana je unutar i oko strukture i parka. Ovi šareni dodaci nalaze se i na vrhu građevine i u parku ispred zgrade, dajući okolini atmosferu festivala.
TRANSFORMACIJA PIRAMIDE U TIRANI POKAZUJE KAKO SE ISTORIJSKE BRUTALISTIČKE ZGRADE MOGU PRILAGODITI NOVOJ NAMJENI, ČUVAJUĆI ISTOVREMENO SVOJU KOMPLEKSNU I VAŽNU ISTORIJU.
Otprilike polovina tih prostora biće smještena za potrebe neprofitne obrazovne institucije TUMO Tirana, koja pruža besplatno obrazovanje nakon školovanja za djecu od 12 do 18 godina u novim tehnikama kao što su softver, robotika, animacija, muzika i film. Osnovan u Armeniji 2011. i od tada se širi po cijeloj Evropi, TUMO pomaže u pružanju obrazovanja i mogućnosti koje mogu biti alat protiv “odliva mozgova” koji prijeti zemljama poput Albanije.
MVRDV JE STUDIO ZA DIZAJN KOJI JE OSMISLIO RENOVACIJU ZGRADE PIRAMIDE, DODAJUĆI STEPENICE I ŠARENE KUTIJE KOJE SLUŽE KAO PROSTORI ZA OBRAZOVANJE, KAFIĆE, BIROE ZA OSNIVANJE PREDUZEĆA I MNOGE DRUGE FUNKCIJE.
Druga polovina kutije u boji biće dostupna javnosti, u njoj će se nalaziti prostori za iznajmljivanje kafića, restorana, start-up ofisa i laboratorija, inkubatora, studijskih prostora i još mnogo toga.
Transformacija Piramide pokazuje kako se zgrada može učiniti prikladnom za novu eru, dok u isto vrijeme čuva svoju složenu istoriju, te pokazuje da su istorijske brutalističke građevine idealne za ponovnu upotrebu.
NOVA NAMJENA ZGRADE, KOJA UKLJUČUJE OBRAZOVNI PROGRAM ZA DJECU OD 12 DO 18 GODINA I PROSTORIJE DOSTUPNE ZA IZNAJMLJIVANJE, IMA ZA CILJ PROMOVISANJE OBRAZOVANJA I ODRŽIVI RAZVOJ, UZIMAJUĆI U OBZIR ENERGETSKU EFIKASNOST.
Budući da je većina strukture otvorena prema okolini tokom većeg dijela godine, samo dodane kutije u kojima se nalazi obrazovni program moraju biti klimatizovane, čime se smanjuje potrošnja energije. Društvena održivost je unaprijeđena u novoj namjeni zgrade, s obrazovnim programom koji unapređuje obrazovanje i priprema sljedeću generaciju za uspjeh.